Cykl czytań performatywnych i zwiedzanie Art Inkubatora

Remontowana zabytkowa wiilla, widoczne rusztowania.
Fot. materiały UMS

Czytanie opowiadań goszczącej w ubiegłym roku w Sopocie brytyjskiej pisarki Zadie Smith i zwiedzanie remontowanej siedziby przy ul. Goyki 3 – to najbliższe propozycje nowej sopockiej instytucji kultury, Art Inkubatora.

Sopocki Art Inkubator rozpoczyna cykl spotkań pod hasłem „Ocean Opowieści”. W jego ramach zaprezentowane zostaną najważniejsze i najciekawsze teksty współczesnych pisarek, których twórczość pomaga czytelnikom lepiej zrozumieć otaczający świat. Premierowe czytanie opowiadań Zadie Smith w wykonaniu Magdaleny Boć odbędzie się w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 19.00. Miejscem spotkania będzie tymczasowa siedziba sopockiego Art Inkubatora przy ul. Sobieskiego 26/4. Wstęp wolny.

Art Inkubator zaprasza także na kolejny spacer po swojej remontowanej nowej siedzibie, czyli zabytkowej willi Jünckego, historycznym pałacyku z 1894 r., mieszczącym się przy ul. Goyki 3 w Sopocie. W oprowadzeniu po rewitalizowanej na potrzeby nowej sopockiej instytucji kultury willi weźmie udział Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Art Inkubatora, a także prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Spacer otwarty dla mieszkańców odbędzie się w sobotę, 14 grudnia. Początek o godzinie 11.00

Zadie Smith, kultowa i kochana przez czytelników brytyjska pisarka. Jej pierwsza powieść „Białe zęby" zdobyła nagrodę Whitbread First Novel Award dla najlepszego debiutu w 2000 roku i szturmem zdobyła listy bestsellerów na całym świecie. „O pięknie" (2005) i „Swing Time" (2016) otrzymały nominacje do Nagrody Bookera. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się również: „Łowca autografów" (2002), „Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe" (2010), „Londyn NW" (2014) i „Widzi mi się" (2018). W najnowszym zbiorze opowiadań „Grand Union" bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy z nas znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie. W tym zbiorze znalazło się także opowiadanie, którego akcja toczy się w Sopocie, a które jest efektem wizyty Smith na festiwalu Literacki Sopot w 2018 roku.

Magdalena Boć, absolwentka PWST w Krakowie, aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła też filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Etatowo związana z Teatrem Wybrzeże, gdzie zagrała w ponad 40 spektaklach. Współpracująca z Teatrem BOTO i PC Dramą . Szukając nowych wyzwań wyreżyserowała operę „Cleofide" Johanna Adolfa Hassego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu musical „Zwyczajne szaleństwa" na podstawie sztuki „Opowieści o Zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki i „Szepty i Krzyki" Bergmana we własnej adaptacji. Obecnie pisze doktorat w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...