Najstarszy bumerang na świecie, liczące kilkadziesiąt tysięcy lat oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka, pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego – niezwykły zbiór najstarszych pozostałości ludzkiej wytwórczości na terenach Polski można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie.
Ponad 40 tys. lat temu w epoce lodowcowej pierwsi ludzie anatomicznie współcześni zaczęli przybywać do Europy, rozpoczynając podbój kontynentu. Dalej w ciągu tysiącleci ich potomkowie przemierzali ląd w pogoni za zwierzyną, pozostawiając po sobie ślady działalności nie tylko w postaci wytwarzanych narzędzi i przedmiotów, ale także rodzącej się sztuki.
Wystawę zatytułowaną „Był sobie łowca – opowieść o ludziach epoki lodowcowej” można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) do 31 października 2020 r. Goście będą mieli niezwykłą okazję zobaczyć przykłady narzędzi oraz elementów broni odkrytych na południu Polski. Wystawa jest wzbogacona o rekonstrukcje zabytków z terenów Europy, pochodzących z okresu paleolitu.
Dopełnieniem ekspozycji jest książka autorstwa Andrzeja Wędzika. Na przeszło 100 stronach autor opisuje różne aspekty życia w epoce lodowcowej, od sposobów zdobywania pożywienia aż po życie duchowe. Uzupełnieniem publikacji jest bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i rysunków. Książkę można kupić w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26).
Eksponaty prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.