Nowe harmonogramy odbioru odpadów

Worki na odpady z kodami kreskowymi
Fot. materiały prasowe ZOM

By zmniejszyć koszty systemu odbierania odpadów od mieszkańców, od stycznia 2020 r. zmieni się harmonogram odbiorów. Nowe zapisy pojawią się w kalendarzach, które mieszkańcy otrzymają od Zakładu Oczyszczania Miasta.

Od nowego roku zmieni się sposób odbierania odpadów z nieruchomości, w których prowadzona jest segregacja workowa. Worki zielone ze szkłem będą odbierane raz w miesiącu. Pozostałe posegregowane odpady w workach: niebieskich z papierem i makulaturą; żółtych z opakowaniami plastikowymi, metalowymi wielomateriałowymi; brązowych z odpadami biodegradowalnymi, będą odbierane co dwa tygodnie w jednym terminie.

Brązowe worki na odpady zielone – liście i trawy – należy odebrać w Zakładzie Oczyszczania Miasta: w poniedziałki w godz. 9.00-17.00, od wtorku do piątku w godz. 7.00-15.00. Worki na odpady zielone są kodowane adresem właściciela nieruchomości. Wystawianie worków poza terminami wskazanymi w harmonogramie, co powoduje zaśmiecanie publicznej przestrzeni, będzie traktowane jako wykroczenie. Wystawienie odpadów zielonych w innych workach, niż pobranych z ZOM, będzie również traktowane jako zaśmiecanie przestrzeni publicznej.

Przypominamy, że w listopadzie w SM Kraszewskiego rozpoczęła się selektywna zbiórka dodatkowej frakcji odpadów – tzw. BIO, które powstają w  gospodarstwach domowych, przede wszystkim w trakcie przygotowywania posiłków. Są już pierwsze pozytywne efekty – po dwóch tygodniach z terenu spółdzielni odebrano ponad 600 kg odpadów biodegradowalnych. Co oznacza, że o tyle zmniejszyła się ilość odpadów zmieszanych, których koszt przetwarzania jest ponad 4-krotonie wyższy, niż odpadów BIO. Podobne rozwiązanie będzie wdrażane w kolejnych spółdzielniach mieszkaniowych, a następnie we wspólnotach i zabudowie jednorodzinnej.

Więcej informacji na stronie Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...