Art Inkubator „Na ucho"

Plakat promujący cykl

Sopocki Art Inkubator zaprasza do wspólnego słuchania reportaży i słuchowisk radiowych. Prezentacje w ramach cyklu „Na ucho", pod redakcją Małgorzaty Żerwe, odbywać się będą raz w miesiącu, w czwartki, w tymczasowej siedzibie Art Inkubatora przy ulicy Sobieskiego 26. Wstęp wolny.

Cykl rozpocznie się w czwartek, 9 stycznia, o godzinie 19.00, prezentacją reportażu Anny Dudzińskiej pt. „Nieidealna piosenka”. Łukasz ma 14 lat, jego życie to pasmo nieszczęść. Pewnego dnia jego historia zaczyna układać się w pierwszą zwrotkę piosenki. Rapu, który próbuje pisać i uczy się śpiewać. Czy to wystarczy, by zmienić jego los? Spotkanie z autorką, która ma wciąż kontakt z bohaterem reportażu pozwoli odpowiedzieć na to pytanie. Reportaż, który realizacyjnie wychodzi poza ramy reportażu społecznego jako gatunku zdobył wszystkie możliwe laury w ogólnopolskich konkursach 2014 Srebrny Melchior, Grand PiK, Grand Press.

Gościem wieczoru będzie Anna Dudzińska, publicystka, autorka reportaży radiowych. Od 20 lat związana z Polskim Radiem Katowice, przez ostatnie 4 lata, korespondentka Polskiego Radia z Dubaju. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, z których najważniejsza to Prix Italia (wspólnie z Anną Sekudewicz ). Mieszka na Śląsku, z którym związana jest jej fascynacja architekturą, o której opowiada w radiowej Trójce i pisze w Dzienniku Zachodnim.

W czwartek, 6 lutego, zaprezentowane będzie słuchowisko Krzysztofa Czeczota, zrealizowane przez Andrzeja Brzoskę, pt. „Andy”. To zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli Adam Woronowicz). Pewnego dnia Andrzej staje się innym człowiekiem - nie ma już dawnego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali oraz słuchowisk. Autor scenariusza korzysta z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej. Słuchowisko to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Krzysztof Czeczot wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i połączył je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim o sprawach najistotniejszych. Laureat Prix Europa 2013

Gościem wieczoru będzie Andrzej Brzoska, reżyser dźwięku, nauczyciel akademicki, autor publikacji dotyczących nagrań. Jego specjalnością są nagrania muzyki współczesnej oraz słuchowisk, które zdobyły wiele polskich i zagranicznych nagród, m.in. Prix Italia, Prix Ostankino, Prix Marulić, Prix Europa. Otrzymał prestiżowe wyróżnienie Fellowship Award przyznane przez Audio Engineering Society za „doskonałość w dźwięku”. 

5 marca, o godzinie 19.00, „Wojna Światów 2050” - David Zane Mairowitz/ Małgorzata Żerwe/Dominic Muldowney, realizacja: Andrzej Brzoska

Słuchowisko z pogranicza science fiction, dokumentu ( z udziałem amerykańskiego prognosty George’a Friedman’a ) oraz literatury- narracja autorska i fragmenty eseju Stanisława Lema. Główna rola narratorki- Danuta Stenka. Nagroda za muzykę na festiwalu Dwa Teatry 2018. Goście wieczoru – autorzy David Zane Mairowitz i Małgorzata Żerwe

Małgorzata Żerwe, publicystka i dokumentalistka radiowa, autorka reportaży i słuchowisk, moderatorka spotkań i dyskusji, artystka wizualna, kuratorka wystaw. Przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem, obecnie freelancerka. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród za reportaże radiowe o szerokim spektrum tematycznym.

David Zane Mairowitz, pisarz, autor słuchowisk i dramatów scenicznych, reżyser i tłumacz. Opublikował liczne książki zarówno z dziedziny literatury pięknej jak i dokumentu. Jego sztuki dramatyczne wystawiane były w Wielkiej Brytanii, Francji i USA. Dla radia wykonał ponad 200 produkcji w 25 krajach. Wśród licznych nagród ma te najważniejsze: Prix Futura, Prix Ostankino,Prix Italia, Sony Prize (Gold), Prix Marulic Prix Europa.

2 kwietnia, o 19.00 „Literka po literce”- Ewelina Karpacz-Oboładze. Słuchowisko jest zapisem miłosnej historii, nktóra miała początek w latach stalinowskim, w ubeckim więzieniu. Bohaterowie reportażu stali się bohaterami książki, a książka - słuchowiska radiowego. Rozmowa o wartości historii autentycznej, jednej z tych, o których mówimy potocznie: „jak z filmu” oraz związku emocjonalnym autora i bohatera.

Gościem wieczoru będzie Ewelina Karpacz-Oboładze, reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Autorka wielu reportaży radiowych oraz współautorka (wraz z Angeliką Kuźniak) dwóch książek: „Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk” oraz „Krótka historia długiej miłości”. Za reportaże radiowe nagrodzona licznymi nagrodami w tym min. statuetką „Srebrnego Melchiora” i „Złotym Mikrofonem”. Wykładowczyni akademicka. Prowadzi zajęcia „Dokument radiowy i sztuka realizacji dźwięku” na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

7 maja będzie można posłuchać adaptacji powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Słuchowisko wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, a zrealizował Maciej Kubera. Słynny gdański falowiec staje się dla bohatera opowieści, fikcyjnego konstruktora tego najdłuższego w Polsce budynku (w tej roli Piotr Adamczyk) drogą wiodąca przez czas od 1975 aż do 2015 roku. Poszczególne segmenty i klatki, jak czasowe kapsuły czy też strefy, kryją fragmenty naszej historii, historii naszych mieszkań, lęków, braków i osiągnięć. Może to swoista droga krzyżowa budowniczego marzeń z połowy lat 70-tych? Napotka na niej skutki wszelkich swoich poczynań oraz zadziwiający obraz przemian, jakie były naszym udziałem przez ostatnie 40 lat.

Gość wieczoru: Monika Milewska, doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka, adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich i dramaturgicznych, m.in. Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „DWA TEATRY” w Sopocie za tekst słuchowiska „Podróż na Księżyc”. Autorka eseistycznych książek: „Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne” (nominacja do Nagrody Nike i stypendium „Polityki”) oraz „Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila” (nominacja do nagrody Splendor Gedanensis). W roku 2018 wydała powieść o gdańskim falowcu „Latawiec z betonu” uhonorowaną Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”.

4 czerwca przedstawiona będzie osobista historia z uniwersalnym przesłaniem, czyli słuchowisko pt. „Kiedyś Ci o tym opowiem” Magdy Świerczyńskiej-Dolot. Rozmowa z autorką o procesie powstawania reportażu, nagrania rozłożone wczasie, rejestracja emocji i sytuacji. Opowieść o rozterkach i bolesnych decyzjach, o stosunku do aborcji, badań prenatalnych. Czy sięganie do własnej, pełnej emocji historii jest dla autora ograniczeniem czy przywilejem?

Gościem wieczoru będzie autorka, Magda Świerczyńska -Dolot, reportażystka Radia Gdańsk. Laureatka Stypendium im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów. „Kiedyś Ci o tym opowiem” jest jej pracą stypendialną. Jej reportaż "Gdyby nie Gala" otrzymał nagrodę im. Stefana Żeromskiego , przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, wyróżnienie na Konkursie Artystycznych Form Radiowych GRAND PIK w Bydgoszczy oraz wyróżnienie na Konkursie Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi. Kolejny reportaż - „Niech to się skończy" nominowany był do nagrody GRAND PRESS 2018 w dziedzinie „reportaż radiowy". Magda jest także laureatką statuetki „Lodołamacza" za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz Bursztynowego Mikrofonu Radia Gdańsk.

Wszystkie spotkania odbywać się będą w tymczasowej siedzibie Art Inkubatora, przy ul. Jana Sobieskiego 26/4 w Sopocie. Początek zawsze o 19.00. Wstęp wolny.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...