Początek roku na Hipodromie

Jeździec na koniu skacze przez przeszkodę
Fot. Aleksandra Ziętak

Zawody w skokach przez przeszkody, rozgrywane w ramach cyklu JumpOFF Hipodrom, rozpoczną nowy rok na Hipodromie. Będzie to piąta eliminacja w ramach cyklu (licząc od października ubiegłego roku). W zawodach wystartuje ponad 200 koni, a konkursy w różnych klasach odbywać się będą w sobotę i niedzielę, 11 i 12 stycznia, od godz. 8.00.

Cykl zawodów JumpOFF to wydarzenie bardzo popularne wśród jeźdźców, głównie dzięki temu, że przez cały sezon, podczas kolejnych eliminacji, zbierają oni punkty za starty, a na koniec, w finale, za nazbierane punkty odbierają bardzo atrakcyjne nagrody finansowe. Pula nagród w finale wynosi aż 40 tys. złotych.

Większość zawodników  cyklu JumpOFF to stali bywalcy Hipodromu. Przyjeżdżają na zawody z kilkoma końmi, na których startują w  różnych konkursach, w zależności od wieku, umiejętności i stopnia przygotowania konia.

Uważny widz może też zauważyć, że pomiędzy zawodnikami panuje duch dobrej, sportowej rywalizacji – takie zawody to doskonała szkoła charakterów, tutaj bowiem liczy się opanowanie i umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji, które nie zagrożą ani jeźdźcowi, ani jego wierzchowcowi, ale też zwiększą szansę na zwycięstwo.

Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia Hipodromu, wstęp na zawody jest bezpłatny, w restauracji na hali oraz w food truckach przy stajniach można wypić i zjeść coś gorącego, a emocje, jakie budzi oglądanie zawodów konnych na żywo, są naprawdę ogromne. Warto spróbować i samemu się o tym przekonać.

Dla niewtajemniczonych prezentujemy kilka podstawowych zasad. Zawody w skokach rozgrywane są na placu zwanym parkurem, a poszczególne konkursy różnią się od siebie stopniem trudności i wysokością przeszkód. Zawodnicy pokonują przeszkody według ustalonej kolejności (przeszkody są numerowane), a pomyłka lub pominięcie którejś powoduje eliminację, podobnie jak sytuacja, w której koń odmawia przeskoczenia przeszkody.

Punkty liczone są za czas przejazdu, a odejmowane za zrzutki i przekroczenie normy czasu.

Podczas zawodów  JumpOFF Hipodrom zawodnicy mogą wziąć udział w konkursach o różnej trudności i różnej wysokości przeszkód, a zaliczanych do następujących rund:

  • Runda Pony Cukierkowa – wysokość przeszkód do 50cm
  • Runda Pony Różowa – wysokość przeszkód do 70 cm
  • Runda Biała – wysokość przeszkód do 60 cm
  • Runda Brązowa - wysokość przeszkód do 90 cm
  • Runda Srebrna - wysokość przeszkód do 105 cm
  • Runda Złota - wysokość przeszkód do 115 cm
  • Runda Platynowa - wysokość przeszkód do 125 cm
  • Runda Bursztynowa - wysokość przeszkód do 135 cm
  • Runda Diamentowa - wysokość przeszkód do 145 cm

Dla publiczności organizatorzy przewidzieli dodatkowe atrakcje: stoiska handlowe (między innymi z biżuterią inspirowaną jeździectwem) oraz food trucki, które spotkać będzie można na podwórzu koło stajni, zaś na obiady i zimową herbatę zaprasza restauracja jeździecka znajdująca się na terenie hali.

Więcej o zawodach można znaleźć na stronie: Hipodromu Sopot 

Hipodrom Sopot, Hala Pomarańczowa
11-12 stycznia 2020, godz. 8.00-19.00
wejście bramą od ul. Łokietka lub bramką dla pieszych od strony Żabianki
wstęp bezpłatny

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...