Miniteka się rozwija, powstaje nowa biblioteka przy Goyki 1

Wnętrze biblioteki z regałami z książkami
Fot. Fotobank.PL/UMS

Ubiegłoroczne dane dotyczące Biblioteki Sopockiej napawają optymizmem. Biblioteka ma niemal 11 tys. zarejestrowanych użytkowników, w 2019 roku wszystkie placówki odwiedziło łącznie ponad 196 tys. osób. Co ważne, olbrzymim zainteresowaniem cieszą się również propozycje dla najmłodszych oferowane przez Minitekę. Chęć uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, zabawach i spotkaniach autorskich w tej placówce zgłasza coraz więcej młodych ludzi i ich rodziców. Stwarza to konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwijania swoich pasji.

Naturalnym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie Miniteki do filii Koc i Książka przy ul. Kazimierza Wielkiego 14. Umożliwiają to warunki lokalowe i prowadzona działalność nastawiona na dwie grupy czytelnicze, tj. seniorów i dzieci. Koc i Książka z Miniteką dadzą w efekcie dwufunkcyjną i – co bardzo istotne – łączącą pokolenia bibliotekę dla dzieci i dorosłych. Istniejący plac szkolny i ogródek umożliwią realizowanie zadań Miniteki także na świeżym powietrzu.

– Tak pomyślana placówka mogłaby pracować dłużej, w systemie dwuzmianowym, np. w godzinach 9.00-19.00, umożliwiając udział w wydarzeniach i korzystanie ze zbiorów jeszcze większej liczbie dzieci i seniorom – mówi Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. – Biblioteka w nowym kształcie będzie miejscem, łączącym pokolenia – dodaje.

Nieco inne funkcje zaplanowano dla powstającej przy Art Inkubatorze, w dawnej wozowni, biblioteki przy ul. Goyki 1.

– Po dogłębnym przeanalizowaniu uwag mieszkańców, dyrektora Biblioteki Sopockiej i pracowników postanowiliśmy, że powstanie tam biblioteka dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 lat do ukończenia szkoły średniej. Ta grupa wiekowa ma nieco inne zainteresowania. Chcemy ich przyciągnąć i zachęcić do wspólnych, integrujących działań – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Projekt zakłada, że w filii Goyki 1 znalazłyby się wybrane pozycje książkowe – beletrystyczne i popularno-naukowe, a także gry planszowe i video oraz komiksy i fachowe czasopisma dla miłośników gier czy muzyki. Osobne pomieszczenie będzie pełnić rolę klubu muzycznego ze zbiorem płyt winylowych i dostępem do internetowych muzycznych bibliotek streamingowych. Remontowany obecnie w ramach tego samego projektu Art Inkubator zapewni dodatkowo użytkownikom biblioteki pełny dostęp do literatury artystycznej i ciekawych wydarzeń związanych z kulturą i sztuką.

Przy obu filiach biblioteki dostępne będą miejsca parkingowe.

Otwarcie Art Inkubatora i biblioteki przy ul. Goyki 1 zaplanowano na lato. W tym czasie do nowego miejsca przeniesiona zostanie również Miniteka.

 

Wizualizacja Goyki 1: Grupa Projektowo-Inwestycyjna BASS Sp. z o.o.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...