Międzynarodowe paraujeżdżenie na Hipodromie

Dekoracja jeźdźców
Fot. materiały promocyjne Hipodromu

W styczniu na Hipodromie ponownie zobaczymy zawody paraujeżdżeniowe. Po raz pierwszy w historii mieliśmy okazję oglądać je w Sopocie w listopadzie ubiegłego roku.

Paraujeżdżenie, nazywane też paradresażem, to najstarsza i najbardziej popularna w Polsce forma jeździectwa, uprawiana przez osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. W ramach zawodów paraujeżdżeniowych rozgrywane są konkursy o różnym stopniu trudności: Ia to jazda wyłącznie stępem, Ib to jazda stępem z krótkimi odcinkami pokonywanymi kłusem, II to jazda stępem i kłusem, stopnień III zakłada już większą trudność, bo zawodnik musi wykonywać figury i przejścia w stępie, kłusie raz galopie. Ostatni poziom trudności, IV, zakłada jazdę w trzech podstawowych chodach, a także chody boczne oraz wykonywanie półpiruetów w stępie. Sędziowie oceniają tutaj, tak samo jak w klasycznym ujeżdżeniu, rytm, posłuszeństwo konia, a także umiejętności jeźdźca, który niemal niewidocznie kieruje koniem.

Zawody, które odbędą się w Sopocie w styczniu, mają rangę międzynarodową: wezmą w nich udział reprezentanci Polski oraz zawodnicy z Europy. Polacy podczas zawodów będą walczyli o punkty, które umożliwią im start w paraigrzyskach w Tokio. Oprócz znanych już sopockiej publiczności Polaków, będzie można zobaczyć kilku zawodników europejskich, a wśród nich najciekawszym jest Pepo Puch – zdobywca złotego i brązowego medalu na Igrzyskach w Londynie oraz srebra i złota na Igrzyskach w Rio. Ustanowił również światowy rekord w kategorii 1b, który wynosi 80.667 proc. Udało mu się tego dokonać podczas World Equestrian Games w 2014 r. Pepo Puch przed wypadkiem na koniu w 2008 r. startował w barwach Chorwacji na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Polscy zawodnicy uprawiający ten niezwykły sport trzykrotnie startowali w igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, w Pekinie oraz w Rio de Janeiro, uczestniczą też aktywnie w Mistrzostwach Europy i Świata.

Zawody w paraujeżdżeniu odbędą się na Hali Pomarańczowej Hipodromu w dniach 22-24 stycznia oraz 26-28 stycznia, w godzinach:

  • 22 stycznia, godz. 14.00-17.00,
  • 23 i 24 stycznia, godz. 9.00-12.00,
  • 26 stycznia, godz. 14.00-17.00,
  • 27 i 28 stycznia, godz. 9.00-12.00.

Wstęp jest wolny.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...