Pierwsi rezydenci sopockiego Art Inkubatora

Uśmiechnięty mężczyzna w kaszkiecie, tło czarne.
Na zdjęciu Martin Bellemare. Fot. Eümile Zeizig (materiały prasowe Art Inkubatora)

Art Inkubator odwiedzi dziesięcioro francuskojęzycznych dramatopisarzy. Podczas rezydencji napiszą teksty literackie, które w sierpniu zostaną zaprezentowane premierowo na festiwalu Literacki Sopot. Sopocka rezydencja 10 sur 10 odbędzie się w dniach 7-23 lutego 2020 roku.

Tematem przewodnim tegorocznej, szóstej już edycji rezydencji, organizowanej w różnych krajach świata, będzie Solidarność w bardzo szeroko rozumianym pojęciu.

Podczas pobytu w Sopockim Art Inkubatorze powstaną teksty, które premierowo zostaną zaprezentowane na tegorocznej, dziewiątej edycji Festiwalu Literacki Sopot. Dodatkowo goście spotkają się z sopocką młodzieżą licealną. Przetłumaczone na język polski teksty takich dramatów jak wielokrotnie nagradzany „Strajk Buziaków” Camilli Rebetez (gościa rezydencji) będą podstawą do rozmowy o współczesnym świecie i problemach dotykających także młodych ludzi.

Program rezydencyjny jaki przygotowujemy dla Art Inkubatora będzie w przyszłości, dotyczył artystów różnych dziedzin sztuki – mówi Joanna Cichocka-Gula, dyrektor Goyki 3 Art Inkubator. – Chcielibyśmy aby mogli oni pracować i spotykać się z odbiorcami w przyjaznej przestrzeni willi przy Goyki 3. Rozpoczynamy rezydencją dla dramaturgów, wiążąc ją z Festiwalem Literacki Sopot. Chcemy, aby w wyniku rezydencji powstały teksty, które będą w przyszłości przydatne w pracy z młodymi odbiorcami, teksty które już na zawsze będą się autorom kojarzyły z Sopotem i Art Inkubatorem – dodaje Joanna Cichocka-Gula.

Dzięki wsparciu merytorycznemu Europejskiego Centrum Solidarności tegoroczni rezydenci poznają historię ruchu robotniczego, który obalił komunizm, a w tekstach które stworzą będą starali się odpowiedzieć na pytanie „co w dzisiejszym świecie oznacza być solidarnym?". W ten sposób sztuki napisane w Sopocie przemówią do świadomości polskiej i zagranicznej młodzieży i w sposób kreatywny pozwolą na refleksję nad dzisiejszym światem, jego problemami i przyszłością. 

Na rezydencji pojawią się autorzy z sześciu krajów: Francji, Szwajcarii, Kanady, Belgii, Beninu oraz Syrii (obywatelstwo francusko-syryjskie). Gośćmi Art Inkubatora będą: Sylvie Bazin (Francja), Martin Bellemare (Kanada), Claudine Berthet (Szwajcaria), Paul Emond (Belgia), Sédjro Houansou (Benin), Benjamin Knobil (Francja), Matthieu Mével (Francja), Fida Mohissen (Francja/Syria), Camille Rebetez (Szwajcaria), Merlin Vervaet (Belgia).

Sopocka rezydencja 10 sur 10 odbędzie się w dniach 7-23 lutego 2020 roku.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...