Życie Ginczanki w Teatrze na Plaży

Fragment plakatu spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”
Fot. materiały promocyjne Teatru na Plaży

Teatr na Plaży przygotowuje przedstawienie „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, realizowane wspólnie z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa. Spektakl opowie historię życia Zuzanny Ginczanki, urodzonej w Kijowie polskiej poetki pochodzenia żydowskiego. Sopocka premiera odbędzie się w dniach 8-9 lutego 2020 r.

Była utalentowana i podziwiana. O Zuzannie Ginczance (właść. Zuzanna Polina Gincburg) mówiono „Tuwim w spódnicy”. „Gwiazda Syjonu”, „Królowa Złego Wyglądu”. „Murzynka z Równego”. „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Urodziła się w rodzinie zasymilowanych rosyjskich Żydów, którzy osiedlili się w Polsce po wybuchu Rewolucji Październikowej. Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc. Nawet wtedy, gdy w czasie studiów pedagogicznych w Warszawie, jako studentka musiała się poddać hańbiącemu gettu ławkowemu.

Namówiona przez Juliana Tuwima wzięła udział w konkursie poetyckim „Wiadomości Literackich” i zdobyła w nim wyróżnienie. Publikowała w „Szpilkach” i „Wiadomościach Literackich”, należała do kręgu „Skamandrytów”. Aktywnie uczestniczyła w życiu literackim i towarzyskim, przyjaźniła się m.in. z Julianem Tuwimem i Witoldem Gombrowiczem. W 1936 wydała swój jedyny tomik poezji „O centaurach”. W czasie okupacji mieszkała we Lwowie, później ukrywała się w Krakowie. Jesienią 1944 aresztowało ją gestapo. Została rozstrzelana na dziedzińcu więzienia przy Montelupich, zaledwie kilka tygodni przed wejściem do Krakowa Armii Czerwonej.

Spektakl „Przepis na prostotę życia” do tekstu Piotra Rowickiego reżyseruje Anna Gryszkówna. Przedstawienie jest realizowane w koprodukcji z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa. Historię Zuzanny Ginczanki opowie aktorka Agnieszka Przepiórska.

Sopocka premiera odbędzie się w dniach 8-9 lutego 2020 r., natomiast krakowska w dniach 6-8 marca. Bilety: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy.

Więcej szczegółów: Teatr na Plaży

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...