W trosce o zdrowie młodych sopocianek – szczepienia przeciwko zakażeniom HPV

Dłonie w rękawiczkach jednorazowych robią zastrzyk w ramię
Fot. Pixabay

Gmina Miasta Sopotu, kontynuując program profilaktyczny pn. „Zapobieganie nowotworowi szyjki macicy poprzez szczepienie p/HPV” proponuje bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek urodzonych w 2008 r. i zameldowanych na terenie Sopotu.

Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. Wirus ten łatwo się przenosi (najczęściej drogą płciową) i jest szeroko rozpowszechniony. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania rakiem, który dotyka młode kobiety.

W Polsce na ten typ nowotworu zapada ponad 3600 kobiet rocznie, z czego co roku umiera, około 2000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie! Połączenie systematycznych badań cytologicznych i szczepień przeciwko zakażeniu HPV jest najlepszą formą profilaktyki przeciw rakowi szyjki macicy.

Szczepienia są dobrowolne, a koszty w całości pokrywa Gmina Miasta Sopotu. Do zaszczepienia dziecka wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych.

Poniżej znajduje się formularz Zgody na bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Wypełniony i podpisany formularz wraz z podpisaną zgodą na przetwarzanie danych osobowych należy złożyć do Urzędu Miasta Sopotu, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. Marynarzy 4, pokój 10 lub drogą elektroniczną na adres: izabela.strzelczak@um.sopot.pl, tel. 58 521 36 20 lub 58 521 36 87.

O dacie i miejscu szczepienia wszyscy chętni zostaną poinformowani w późniejszym terminie, po złożeniu formularza ze zgodą na szczepienie. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...