Na Pomorzu młodzi do łodzi!

Zbiorowe zdjęcie samorządowców pomorskich z marszałkiem województwa.
Fot. materiały UMS

Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej stała się okazją do rozpoczęcia projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem”. Projekt zrealizują wspólnie 23 pomorskie samorządy. Program zainaugurował 6 lutego br. marszałek Mieczysław Struk. Trzy łodzie trafią do Sopotu.

Projekt zakłada budowę stu łodzi żaglowych, które będą wykorzystywane do szkolenia młodzieży w pomorskich gminach. Dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, na uczestnictwo w przedsięwzięciu i budowę łodzi zdecydowały się 23 pomorskie samorządy. Ich przedstawiciele, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, podpisali stosowną deklarację.

– W województwie pomorskim są znakomite warunki do uprawiania żeglarstwamówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Mamy dostęp do otwartych wód morskich, wód zatokowych, jezior i rzek. Żeglować można nawet przez 8 miesięcy w roku. To doskonałe warunki, by rozwijać i przekazywać kolejnym adeptom tradycje morskie i żeglarskie, by budować naszą pomorską tożsamość – dodał marszałek.

Jak wynika z założeń projektowych jacht miałby długość maksymalną wynoszącą 6,5 m (minimalną 5,5 m) i szerokość do 2,55 m, długość masztu sięgającą maksymalnie 8,5 m i całkowitą masę do 400 kg. Oprócz masztu i żagli będzie wyposażony w uchwyt do silnika zaburtowego. Załogę stanowić będzie 5 osób. Jednostka będzie mogła być wykorzystywana do nauki żeglowania dzieci i młodzieży rozpoczynających swoją przygodę z żeglarstwem, a także do podnoszenia umiejętności żeglarskich oraz udziału w matchracingu i regatach flotowych. Łączny koszt projektu to około 3,5 mln złotych, z czego aż 3 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Trzy ze stu zbudowanych łodzi żaglowych trafią do Sopotu. Będą kosztować 93 tys. zł, przy czym dofinansowanie wyniesie maksymalnie nieco ponad 79 tys. zł, czyli 85 proc. kwoty założonych wydatków.

To będzie mocne wsparcie naszego miejskiego programu szkoleń żeglarskich, ale najbardziej cieszy mnie to, że te szkolenia obejmą młodzież na całym Pomorzu – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Edukacja żeglarska dzieci i młodzieży jest bardzo ważna, bo rozwija w nich zainteresowanie morzem, uczy aktywnego spędzania czasu, współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych – dodał prezydent.

Program szkoleń żeglarskich dzieci i młodzieży „Sopot pod żaglami” realizowany jest
w sopockich szkołach już od 13 lat. Początkowo były to klasy sportowe, obecnie – w ramach zajęć wychowania fizycznego – żeglarstwo jest również przedmiotem fakultatywnym we wszystkich sopockich gimnazjach i szkołach podstawowych. Realizowany i finansowany przez miasto program „Sopot pod żaglami” to całoroczna edukacja żeglarska, obejmująca zajęcia praktyczne na wodzie, w tym rejsy jachtem szkoleniowym, zajęcia na katamaranach, łódkach Optimist i szkolenia windsurfingowe na deskach. Prowadzone są również zajęcia teoretyczne na których omawiane są m.in. zasady żeglugi czy bezpieczeństwo na wodzie. Szkolenia prowadzone są we współpracy z sopockimi klubami: UKS Navigo oraz Sopockim Klubem Żeglarskim. W 2014 roku Miasto Sopot zdecydowało o zakupie na potrzeby tego programu jednostki szkoleniowej. W wyniku przetargu wybrano używany, stalowy, dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji typu J-80 – S/Y Alf.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...