„Dobra zmiana" w kulturze? Dyskusja wokół raportu

Czarno-białe zdjęcie kobiety.
Dr hab. Iwona Kurz. Fot. materiały prasowe.

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na dyskusję z udziałem dr hab. Iwony Kurz, autorki raportu „Powrót centrali, państwowcy wyklęci i kasa”. Spotkanie na którym autorka odpowie na pytania skąd się wzięła „dobra zmiana” w kulturze i do czego doprowadziła, odbędzie się w czwartek, 27 lutego, o godzinie 18.00 w tymczasowej siedzibie Goyki 3 Art Inkubatora, przy ul. Sobieskiego 26/4. Wstęp wolny.

Jak zmieniało się stanowisko polskich rządów po 1989 roku na temat kultury? W jakim kierunku zmierza polska polityka kulturalna? Jak przyczynia się do tego „dobra zmiana” i jaką funkcję według jej autorów powinna pełnić kultura? Spotkanie będzie też okazją do rozmowy o zaskakującej spójności ideowej i podatności społeczeństwa na ruchy w obrębie kultury, splataniu się z nią wartości narodowych, religijnych i obyczajowych, a także o tym jak przez ostatnie lata, m.in. poprzez kulturę, kształtowana była polska polityka historyczna. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Jakub Knera. 

Dr hab. Iwona Kurz, redaktorka pisma „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej. Historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2016 roku dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW. Współpracuje z Zespołem Kultury XIX wieku i Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. 

Jakub Knera, dziennikarz, kurator, socjolog. Autor strony noweidzieodmorza.com poświęconej muzyce. Współpracuje z Tygodnikiem „Polityka”, Magazynem „Szum” i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Współtworzy Fundację Palma, z którą organizuje m.in. Noc Wrzeszcza, projekt Zatoka - autorskie pamiątki, Instytut Langfuhr i Gdańską Szkołę Szyldu. Współtwórca raportów przy Gdańskim Obserwatorium Kultury. W 2015 nominowany do tytułu Kulturysta Roku w plebiscycie Radiowej Trójki.

Informacje także na stronie Art Inkubatora. Raport dostępny na stronie Krytyki Politycznej

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...