Nowa strategia miasta – przyjdź na warsztaty dla mieszkańców

Widok na Sopot z lotu ptaka
Fot. Fotobank.PL/UMS

Budowanie Strategii Rozwoju Sopotu musi odbywać się z udziałem mieszkańców. Inaczej ciężko będzie o czytelność strategii, a także o prawdziwe zaangażowanie w jej realizację tych, do których przede wszystkim jest ona kierowana. Zapraszamy więc na warsztaty dla mieszkańców, które odbędą się w czwartek, 20 lutego o godz. 18.00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS przy ul. Polnej 16/20, aula 0.4.

W tym roku kończy się obowiązywanie Planu strategicznego 2014-2020 dla Sopotu. W związku z tym miasto rozpoczęło prace nad diagnozą, będącą podstawą do stworzenia Strategii Rozwoju Sopotu na lata 2020-2030. Czwartkowe spotkanie z mieszkańcami poświęcone więc będzie nazwaniu atutów, kluczowych problemów, barier, szans, wyzwań i dylematów, przed którymi stoi Sopot w perspektywie do roku 2030 i dalszej.

Wykonawcami Diagnozy miasta Sopotu będzie zespół badawczy pod kierownictwem prof. Mikołaja Cześnika z Uniwersytetu SWPS.

– Korzystamy ze wsparcia uznanej jednostki badawczej – Uniwersytetu SWPS, wsparciem dla nas będą również lokalne jednostki, pracownie i uznane autorytety – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Bardzo nam zależy na szerokim uspołecznieniu dokumentu, jakim będzie diagnoza miasta, dlatego organizujemy warsztaty i dyskusje z mieszkańcami. Zapraszam na czwartkowe spotkanie, byśmy wspólnie podsumowali sytuację w naszym mieście i zastanowili się, w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać – dodaje prezydent Karnowski.

Spotkanie powinno potrwać około 2 godzin.

Zespół badawczy stawia przed sobą kilka kluczowych pytań:

  • Jak zachować równowagę między wieloma, częściowo opozycyjnymi, funkcjami miasta skierowanymi do różnych użytkowników (mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy)?
  • Czy i jak powstrzymywać kurczącą się populację Sopotu oraz jaką rolę ma tu do odegrania polityka mieszkaniowa miasta? Jak spowolnić starzenie się Sopotu i lepiej przygotować miasto – jego infrastrukturę, instytucje i gospodarkę – do specyficznych potrzeb osób (mieszkańców/turystów) starszych?
  • Jak pogodzić interesy sektora turystycznego z innymi obszarami gospodarczymi?
  • W jakim kierunku i w jaki sposób rozwijać uzdrowiskową funkcję miasta, aby zabezpieczyć jego długofalowy interes rozwojowy? Jak rozwijać i umacniać działalność firm sektora kreatywnego?
  • Jak długofalowo rozwijać Sopot za świadomością bardzo ograniczonych rezerw terenu oraz szybko nadciągających negatywnych konsekwencji kryzysu klimatycznego?
  • Jak utrzymać prestiż Sopotu i pogodzić go z tworzeniem atrakcyjnej oferty dla nowych mieszkańców?
  • Jak dobrze korzystać z dobrodziejstw Trójmiasta, a jednocześnie brać swoją część odpowiedzialności za rozwój i jakość życia w Metropolii?

W wypracowaniu na nie odpowiedzi pomóc mają mieszkańcy, którzy zarówno podczas spotkań otwartych, jak i branżowych, swoją wiedzą, doświadczeniem i obserwacjami – podzielą się z naukowcami pracującymi nad dokumentem.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...