Nie dokarmiaj ptaków!

Fot. materiały promocyjne

Edukacyjna akcja #nieschlebiajmi. Nie dokarmiaj ptaków!, którą Miasto Sopot prowadzi, skierowana jest do mieszkańców i turystów przyjeżdżających nad morze i informować będzie o szkodliwości dokarmiania ptaków pieczywem. W mieście pojawią się plakaty oraz kubiki (w polskiej i angielskiej wersji językowej), znaki na molo mówiące o tym, że karmienie ptaków chlebem bardzo im szkodzi, a nawet prowadzi do śmierci.

Ptaki, jak każde inne dziko żyjące zwierzęta, są przystosowane do samodzielnego zdobywania pokarmu. Radzą sobie i w ciepłe, i podczas zimowych miesięcy. Nawet ptaki żyjące w mieście same znajdują sobie pożywienie. Zdaniem ornitologów nie powinno się ich dokarmiać, ponieważ zaburza to ich naturalny popęd do migracji. Podejmowanie wędrówek to mechanizm przystosowania zwierząt do radzenia sobie z niedostatkami zimy. Dokarmiając ptaki zachęcamy je do pozostania w naszym klimacie i tym samym do radzenia sobie w warunkach, do których ewolucyjnie nie są przystosowane.

Okazuje się, że ptaki mają dobrą pamięć. Po pokarm wrócą w to miejsce, do którego się przyzwyczaiły. Może się zdarzyć, że jeśli nie znajdą tam pożywiania, do następnego nie odlecą. Dlatego jeśli z jakiegoś powodu zaczniemy dokarmiać ptaki, należy to robić regularnie i mądrze.

Kiedy można dokarmiać ptaki?

Ptaki wodne należy dokarmiać tylko zimą. Gdy pokrywa śnieżna będzie gruba, a zbiornik wodny zamarznięty, można rozpocząć dokarmianie, bo takie warunki mogą uniemożliwić zwierzętom dotarcie do pokarmu. Ważne, by podawać taki, który im nie zaszkodzi. Mogą to być ziarna zbóż (słonecznik pastewny, proso, kasze, kukurydza, płatki owsiane) oraz gotowane, niesolone, drobno pokrojone warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta). Ptaków nie wolno karmić zepsutym czy spleśniałym jedzeniem, bo może im zaszkodzić tak samo, jak  ludziom.

#nieschlebiajmi, bo szkodzisz!

Chleb i inne pieczywa bardzo szkodzą ptakom. Konsekwencją karmienia chlebem na przykład u łabędzi jest często występujące schorzenie, tzw. anielskie skrzydło. To deformacja ostatniego stawu w skrzydle. Lotki zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz. Takie ułożenie skrzydeł powoduje, że łabędź już nigdy nie będzie mógł latać i przeżyje tylko kilka lat. Inne choroby, na które zapadają ptaki jedzące pieczywo, to: kwasica – choroba układu pokarmowego, odwodnienie i choroby nerek, a także zatrucia pokarmowe oraz biegunka. Namoczone ziarna i chleb szybko pleśnieją, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...