PFK: koncerty w Sopocie i Dortmundzie KONCERTY ODWOŁANE

Zofia Neugebauer
Zofia Neugebauer. Fot. materiały prasowe PFK

Uwaga! W związku z zagrożeniem koronawirusem koncerty nie odbędą się

 

Maestro Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają 13 marca o godz. 18.00 do Sali Koncertowej PFK na Koncert wiosenny, podczas którego zabrzmią utwory W. A. Mozarta, M. Karłowicza oraz S. Mercadante. Solistką koncertu będzie utalentowana flecistka młodego pokolenia Zofia Neugebauer, stypendystka Mozart Gesselschaft w Dortmundzie.

Koncert rozpocznie „Symfonia nr 13 F-dur KV 112” W. A. Mozarta. Dzieło powstało w 1771 roku, w Mediolanie. Po nim zabrzmi „Koncert na flet i orkiestrę e-moll op. 57” włoskiego kompozytora Saverio Mercadante. Jest to jeden z najważniejszych utworów w literaturze fletowej. Mercadante, niezwykle płodny, szanowany i popularny w swoich czasach, dziś pozostaje kompozytorem nieco zapomnianym, a skomponował ponad 60 oper, pisał kantaty i hymny, utwory orkiestrowe i różnorodną muzykę kameralną.

„Koncert na flet i orkiestrę” wyszedł spod pióra niespełna 19-letniego kompozytora. Ale w dziele tym doskonale słychać operową przyszłość Mercadante. Partia solowa koncertu do złudzenia przypomina styl bel canto i wymaga od solisty wirtuozowskich umiejętności.

Pozostałą część Koncertu wiosennego wypełnią dwie słynne muzyczne serenady. Serenada to forma niezwykle popularna w muzyce XVIII wieku. Serenadami nazywano utwory przeznaczone do wykonania w porze wieczornej lub nocnej, na wolnym powietrzu będące lirycznym monologiem pod adresem ukochanej osoby.

Zabrzmi „Serenada na instrumenty smyczkowe G-dur op. 2” Mieczysława Karłowicza oraz jedno z najsłynniejszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta – „Serenada nr 13 na instrumenty smyczkowe G-dur KV 525”, czyli słynna „Eine kleine Nachtmusik”.

Dwa dni później, 15 marca, Polska Filharmonia Kameralna Sopot wykona ten sam program w Konzerthaus Dortmund na zaproszenie Mozart Gesselschaft.

Bilety 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) do nabycia online na stronie Interticket oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży Interticket i na godzinę przed koncertem.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...