Sopoccy seniorzy objęci specjalną opieką

Fot. Tomasz Bergmann

W związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą zakażeń koronawirusem w Polsce, Miasto Sopotu w trosce o osoby z grupy wysokiego ryzyka, jaką są seniorzy, podejmuje wiele działań mających na celu ochronę tych osób oraz zapobieganie ewentualnemu rozprzestrzenianiu się choroby.

– Prosimy wszystkich sopockich seniorów, żeby mieli na uwadze swoje zdrowie, żeby unikali wszelkich skupisk ludzkich, transportu publicznego i wszelkich wydarzeń gromadzących większą liczbę osób, a najlepiej bardzo mocno ograniczyli opuszczanie domu – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu odpowiedzialna za politykę społeczną w mieście. – Apeluję też do wszystkich mieszkańców miasta, żeby otoczyć swoich starszych, często niesamodzielnych sąsiadów sąsiedzką opieką, by w razie potrzeby zaoferować im pomoc, dopytać, czy czegoś nie potrzebują, zaoferować robienie codziennych sprawunków, zakup leków czy załatwienie drobnych spraw lub zgłosić potrzebę wsparcia do sopockiego MOPS. 

Decyzją władz miasta:

  1. do odwołania zostaje zamknięty Dom Pomocy Społecznej w Sopocie, nie będzie możliwe odwiedzanie pensjonariuszy przez osoby z zewnątrz.

Profesjonalna opieka nad mieszkańcami sprawowana będzie nadal przez cały czas, kontakt z nimi możliwy będzie przez telefon.

  1. Odwołane są wszystkie zajęcia prowadzone w Dziennym Domu Pobytu oraz Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób starszych z zaburzeniami pamięci.

Seniorów, którzy korzystali z tych aktywności, prosimy, żeby najlepiej nie wychodzili z domów. Zapewnimy im opiekę wykwalifikowanych pracowników, codziennie do ich domów dostarczone będą także obiady, z których korzystali wcześniej.

  1. Do odwołania zawieszone zostają zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
  2. Zawieszone zostają zajęcia dla seniorów w Sopockich Domach Sąsiedzkich.
  3. Odwołane zostały wydarzenia adresowane do seniorów, które odbywały się w miejskich instytucjach kulturalnych i sportowych.    

 

Osoby starsze są szczególnie narażone na ryzyko zachorowania, stąd te nadzwyczajne działania miasta. Apelujemy do seniorów, by o siebie dbali, by w miarę możliwości w ogóle nie wychodzili teraz z domów, zrezygnowali z zakupów w sklepach, aptekach, na rynku, wizyt w kinie czy uczestnictwa w mszach świętych. Nie powinni też korzystać z komunikacji miejskiej, bowiem przebywanie w skupiskach ludzi jest dla nich bardzo ryzykowne. Układ odpornościowy osoby starszej może nie poradzić sobie z infekcją, zwłaszcza jeśli organizm jest obciążony dodatkowo chorobami przewlekłymi.

Ulotki/plakaty informacyjne apelujące do seniorów o ograniczenie przebywania poza domem, do pozostałych mieszkańców o wsparcie starszych, wraz z kontaktem do MOPS będę dystrybuowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, opiekunki środowiskowe, w przychodniach lekarskich i innych miejscach publicznych.   

 

Potrzebę wsparcia, w szczególności samotnych osób starszych można zgłosić w sopockim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej:
tel. 58 551 17 10, e-mail: mops@mopssopot.pl

 

Załączniki

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...