Sopocki piasek wzmocni gdyński klif

Refulacja plaży, na zdjęciu koparka i duże rury na plaży przy molo w Sopocie.
Fot. materiały prasowe

Plaża w Gdyni Orłowie będzie odbudowywana z wykorzystaniem piasku pozyskiwanego z okolic sopockiego mola. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni prace rozpoczną się w poniedziałek, 16 marca.

Piasek do odtworzenia plaży w Orłowie pobierany będzie z obszaru położonego na wschód od mola w Sopocie. Prace będą prowadzone od 16 marca do 26 kwietnia br., z przerwą na Święta Wielkanocne (w dniach 9-16 kwietnia). W związku z pracami zamknięte zostaną wejście na plażę nr 14 w Sopocie oraz 17 i 18 w Gdyni, a także czasowo wejście nr 16 Gdyni.

W październiku 2019 roku Urząd Morski w Gdyni podpisał Porozumienie z Gminą Miasta Sopotu, którego celem było określenie zasad współpracy przy realizacji zadania: „Prace związane z utrzymaniem systemu ochrony brzegu morskiego przed erozją morską w Gdyni Orłowo”. Wartość zamówienia wynosi 2 mln 571 tys. zł. 33% wartości zamówienia pokryje Gmina Miasta Sopotu, pozostałą część Urząd Morski w Gdyni.

Obie strony – Gmina Miasta Sopotu oraz Urząd Morski w Gdyni, postanowiły wspólnie zrealizować zasilanie brzegu w Gdyni Orłowie z wykorzystaniem urobku pobranego w rejonie molo w Sopocie. Głównym celem tych prac jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe od strony morza w rejonie Orłowa. W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia zwiększy się ochrona istniejących umocnień brzegowych w Gdyni Orłowie oraz poprawi bezpieczeństwo jednostek żeglujących w Sopocie. 

Dzięki przedsięwzięciu plaża w Orłowie zostanie powiększona o około 40 metrów (obecnie miejscami ma 2-4 m szerokości). Piasek będzie pobierany w miejscu spłycenia, czyli tam gdzie jest go w nadmiarze, w rejonie mola w Sopocie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...