Wspieraj lokalnie – niech 1% zostanie w Sopocie!

Grafika przedstawiająca mewę trzymającą w szponach symbol 1 procenta
Fot. materiały promocyjne

Jeżeli chcemy przy rozliczeniu podatkowym za rok 2019 wesprzeć 1% jakąś organizację pożytku publicznego, warto upewnić się, by była to sopocka organizacja. W minionym roku do sopockich OPP z tego tytułu trafiło 889 540 zł.

Nawet jeśli nasz PIT przygotowuje Krajowa Administracja Skarbowa, warto pamiętać, że nadal możemy wesprzeć organizację pożytku publicznego jednym procentem naszego podatku. Aby nasze pieniądze również w tym roku trafiły do wybranej organizacji, powinniśmy zweryfikować swoje rozliczenie przygotowane przez skarbówkę na specjalnej stronie internetowej. 

Wszyscy podatnicy rozliczający swoje dochody na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogą to zrobić na Portalu podatkowym i zalogować się do usługi Twój e-PIT: podając swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za rok 2019) albo używając profilu zaufanego.

Co ważne – możliwość przekazania 1% wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) jest nadal aktualna!

Jeśli podatnik nie chce nic zmieniać w swoim zeznaniu przygotowanym przez skarbówkę, a w ubiegłym roku przekazał swój 1% wybranej organizacji, w tym roku automatycznie 1% trafi do tej samej organizacji.

Jeśli w ubiegłym roku podatnik nie przekazał swojego 1% podatku OPP lub wybrana w ubiegłym roku OPP w tym roku nie jest uprawniona, albo podatnik chce zmienić organizację, wówczas po zalogowaniu do systemu podatnik może zmodyfikować swoje zeznanie, wskazując KRS nowej organizacji poprzez wybranie opcji „Wybieram Organizację Pożytku Publicznego".

Jeśli podatnik ma problem z zalogowaniem do „Twój e-PIT” albo chce rozliczyć się samodzielnie może skorzystać z darmowego, wiarygodnego programu do rozliczeń PITax. Łatwe podatki, przygotowanego specjalnie dla Sopotu w ramach kampanii „Wspieraj lokalnie”. Program daje 100 procentową gwarancję poprawności rozliczeń. Zawiera także aktualną bazę sopockich OPP uprawnionych do pozyskania 1% podatku. Program umożliwia elektroniczną wysyłkę PIT-a oraz generuje oficjalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru zeznania wysłanego przez internet. Wystarczy zalogować się na https://www.pitax.pl/rozlicz/urzad-miasta-sopotu/, podążać za czytelną instrukcją i wypełnić zeznanie.

Również emeryci i renciści rozliczani przez ZUS mogą przekazać swój 1% wybranej organizacji. Wystarczy do 30 kwietnia złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PIT-OP (do pobrania poniżej), na której należy wskazać nr KRS wybranej OPP oraz swoje dane identyfikacyjne.  

W tym roku w Sopocie uprawnionych do pozyskania 1% podatku są 42 organizacje. Działają blisko spraw ważnych dla sopocian i na ich rzecz. Wspierają dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, chore, ubogie, wykluczone, czy po prostu mniej zaradne. Organizują ofertę kulturalną, edukacyjną, zajęcia sportowe, czy też opiekę dla potrzebujących. Pomagają w rozwijaniu pasji i zainteresowań. Otaczają opieką bezdomne zwierzęta. Niosą pomoc tam, gdzie jest taka potrzeba. 

Katalog uprawnionych podmiotów można znaleźć w ulotkach informacyjnych do pobrania w wersji elektronicznej poniżej lub Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Wersje papierowe można pobrać w siedzibie SCOPiW (ul. Marynarzy 4 w Sopocie).

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...