Sopocka kultura on-line

Aktor na scenie, na kolanach z rozłożonymi rękami. W tle ścianka, pada deszcz i świecą reflektory.
Fot. materiały Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Kultura nie znosi pustki. Po odwołaniu wszystkich imprez z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, wiele wydarzeń przeniosło się do Internetu. Sopockie instytucje kultury przygotowały ofertę tego, co można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Dostępne są streamingi z koncertów i spektakli teatralnych, wirtualne zwiedzanie muzeum czy wystawy sztuki. Coś dla siebie znajdą też zwolennicy aktywności fizycznej.

Środki bezpieczeństwa, podjęte wobec panującej pandemii koronawirusa, zmusiły organizatorów wydarzeń kulturalnych do rezygnacji z zaplanowanych imprez. Sopockie instytucje kultury, by umożliwić ten dostęp i zapewnić mieszkańcom rozrywkę w czasie przymusowej kwarantanny, przeniosły swoją ofertę do sieci. Dzięki łączom internetowym można zobaczyć zarejestrowane wcześniej koncerty czy spektakle teatralne, a nawet wziąć udział w organizowanych na bieżąco, choć bez udziału publiczności wydarzeniach. Poniżej kilka aktualnych propozycji. Kolejne będą sukcesywnie dopisywane. Można je zgłaszać na: przepisnasopot@sopot.pl.

Muzeum Sopotu udostępni w sieci m.in. filmy powstałe w ramach projektu „Sopocianie”, nagrania wykładów historycznych czy wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie". Przywróci również cykl „Blisko historii" w formie online:

- 27 marca „Walentynowicz. Anna szuka raju", rozmowa z Dorotą   Karaś i Markiem Sterlingowem,
- 31 marca „Wotum", rozmowa z Maciejem Siembiedą.
Spotkania prowadzi Dagny Kurdwanowska.

Placówka przygotowuje również nagrania z zajęć edukacyjnych dla dzieci. Gotowy jest wirtualny spacer. Wszystko dostępne na oficjalnym profilu facebookowym Muzeum Sopotu.

Natomiast na stronie Muzeum Sopotu są do pobrania sopockie kolorowanki dla dzieci.

Przedstawienia dla dzieci, czytanie bajek przez znanych polskich aktorów czy ciekawe koncerty udostępnia również poprzez Facebook Bałtycka Agencja Artystyczna BART. Można już obejrzeć „Pchłę Szachrajkę", spektakl dla dzieci przygotowany przez Kutnowski Dom Kultury, a także koncerty, m.in. Hey, Lao Che, O.S.T.R. czy Ani Dąbrowskiej.

Państwowa Galeria Sztuki udostępni dokumentację filmową z bieżących wystaw: „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” oraz „Jan Lebenstein malarstwo i rysunek”. Do obejrzenia jest już katalog z wystawy „Gry. Prace kolekcji Galerii Starmach”, zrealizowanej w ubiegłym roku. Katalog zawiera teksty Marii Poprzęckiej, Andy Rottenberg oraz Julity Delugi. Dostępny jest na stronie internetowej Państwowej Galerii Sztuki.

Warto również zajrzeć na profil FB Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Teatr na Plaży lada dzień rozpocznie projekt vod.teatrnaplazy.pl w którym pokaże materiały rezydentów i projekty zrealizowane na scenie. Wobec trudnej sytuacji w jakiej znalazło się wielu twórców możliwe byłyby również relacje na zamówienie, np. domowy występ artysty lub grupy artystów. Relacje z minionych spektakli - również Sopockiego Teatru Tańca - a także koncerty można znaleźć za pośrednictwem facebookowego profilu Teatru na Plaży.

Swoje spektakle pokaże za pośrednictwem Internetu także Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis. Już w najbliższy weekend dostępne będą online nagrania spektakli dla dzieci z repertuaru Baabus Musicalis. Warto zajrzeć na profil Baabus Musicalis.

Art Inkubator Goyki 3 będzie publikował w sieci cykl wykładów matematycznych, które odbywają się w tymczasowej siedzibie przy ul. Sobieskiego od stycznia br. To dyskusje z udziałem naukowców polskich uczelni. Tematem spotkań są związki nauk ścisłych z filozofią, historią i sztuką. Pierwszy wykład dr. Michała Ecksteina można już zobaczyć wchodząc na Facebook Art Inkubatora.

W najbliższym czasie Art Inkubator Goyki 3 zaprezentuje na swojej tronie i profilu Fb cykl działań specjalnie zamówionych u artystów. Będą to m.in. publikowane w każdy wtorek eseje Anny Królikiewicz w ramach cyklu „Podano do stołu", filmy przygotowane przez Macieja Salamona, będące lekcjami rysowania dla dorosłych w cyklu „Chwila z kulturą", teksty krytyczne i wystąpienia - manifesty artystyczne. W najbliższej przyszłości Art Inkubator opublikuje też zebrane w kompendium niezbędnej wiedzy informacje dotyczące prawa autorskiego, porady prawne dla artystów. Warto również śledzić blog, który niebawem pojawi się na stronie internetowej Art Inkubatora.

Aktywność w sieci zapowiada również Literacki Sopot. Pokaże materiały archiwalne z wcześniejszych edycji, a także filmiki polecające ciekawe książki. Podcasty z festiwalowych spotkań w sopockim, plenerowym studiu radia Tok Fm, a także filmowe zapisy spotkań autorskich. Wszystko na facebookowym profilu Literacki Sopot.

Biblioteka Sopocka. Część wydarzeń, takich jak spektakle Teatrzyku Pacynka zostały przeniesione do sieci. Premiera spektaklu co dwa tygodnie w poniedziałki o 17:00. Codziennie na fanpage’u Biblioteki Sopockiej będziemy można obejrzeć krótkie (ok. 5-7 minut) filmiki z czytania literatury dziecięcej. Raz w tygodniu na fanpage’u Sopoteki pojawi się film pt. „Lewandoska poleca” – recenzje gier planszowych. Dostępne będą także filmiki pokazujące sposoby na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi, warsztaty, recenzje książek dostępnych w platformie czytelniczej Legimi i inne. Zobaczyć będzie można również relacje z archiwalnych spotkań autorskich. Wszystkie relacje i nagrania będą dostępne za pośrednictwem mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama.

Biblioteka rozpoczęła też akcję czytania dla dzieci. Codziennie o godz. 17.30, pani Asia z Miniteki będzie czytać bajki. Fanpage Biblioteka Sopocka.

Również Sopoteka zaprasza na swój profil facebookowy. Znajdziemy tam wirtualne spacery, filmy z recenzjami książkowymi, a w każdą sobotę o 16.00 będzie można oglądać spotkania ze znanymi postaciami i autorami książek, które odbywały się w Sopotece.

Kultura nie ma granic, warto więc poszukać dalej, bo sieć internetowa pełna jest ciekawych propozycji na kulturalne spędzenie czasu bez wychodzenia z domu. Ciekawą ofertę wirtualną znajdziemy na stronie Pomorskie Travel. Strona proponuje m.in. wirtualne spacery po sopockim Grodzisku, Muzeum Sopotu czy Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zobaczymy też m.in. Akwarium Gdyńskie, a także Muzeum Zamkowe w Malborku.

Po zarejestrowaniu się na stronie sieci Empik możemy uzyskać dwumiesięczny, bezpłatny dostęp do bazy ponad 11 tys. audiobooków, e-booków, podcastów i słuchowisk. Zobaczymy również relacje ze spotkań autorskich czy warsztaty on-line dla dzieci.

W sieci pojawiają się także liczne propozycje w postaci linków do koncertów, ciekawych spotkań czy warsztatów, tworzone przez osoby prywatne. Dostęp do wydarzeń kulturalnych można wówczas znaleźć m.in. pod hasztagami #KulturaWCzasachPandemii czy #ZostańWDomu.

I jeszcze coś dla zwolenników ruchu i wysiłku fizycznego. Oni również znajdą coś dla siebie w Internecie. Stowarzyszenie „Zdrowi i aktywni" proponuje ćwiczenia rozciągające i rozluźniające dla seniorów. Przyda sie na czas nie wychodzenia z domów. Zamieszczone filmiki to 10-minutowe „przekąski" ruchowe, do wielokrotnego powtarzania w ciągu dnia, o małej intensywności. Prowadzi Katarzyna Kozłowska, prezeska stowarzyszenia „Zdrowi i aktywni". Filmy umieszczone są na Facebooku stowarzyszenia Zdrowi i Aktywni.

Trenować w sieci można również z rugbistami Ogniwa Sopot. Cykl treningów z zawodnikami Ogniwa Sopot znaleźć można na profilu Ogniwo Sopot.

Materiały z treningów i ćwiczeń udostępniają również koszykarze Trefl Sopot. Udostępniane będą także kolorowanki z Rodziną Treflików (w czwartki) i jeden odcinek Rodziny Treflików w ramach wieczorynki.

Czekamy na inne ciekawe propozycje, które można dopisać do tej listy. Można je zgłaszać na: przepisnasopot@sopot.pl

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...