Czujni sopoccy seniorzy nie dali się oszukać!

Ulotki informacyjne dla seniorów jak się nie dać oszukać
Fot. materiały UMS

Policjanci o wielu lat systematycznie przypominają co robić, by nie paść ofiarą oszustów działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Te działania profilaktyczne sprawiają, że funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób starszych, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. W środę, 18 marca, oszuści kolejny raz próbowali wyłudzić pieniądze od sopockich seniorów. Na szczęście ci nie uwierzyli w historie o policjancie, CBŚ, prokuratorze i kurierze z banku oraz zagrożonych pieniądzach w banku.

Przed południem na telefony stacjonarne kilku sopockich seniorów zadzwonili mężczyźni z informacją, że jedzie do nich kurier z banku, który przewiezie ich do banku i tam zabezpieczą swoje pieniądze. Po jakimś czasie do seniorów zadzwonił kolejny telefon – tym razem mężczyzna przedstawił się jako policjanta CBŚP i wypytywał o pieniądze trzymane w banku. W trakcie rozmowy dzwoniący poinformował seniorów, że ich pieniądze są zagrożone, dlatego zabezpieczy je prokurator, a do banku zawiozą ich policjanci.

W innym przypadku mężczyzna przedstawiający się za policjanta poinformował seniora, że oszuści mają wejść na jego konto bankowe, dlatego Policja zabezpieczy pieniądze. Ponadto podczas jednej z rozmów dzwoniący dla uwiarygodnienia swoich słów kazał seniorowi bez rozłączenia tej rozmowy wystukać w telefonie numer alarmowy 997, gdzie ktoś inny potwierdzi, że rzeczywiście rozmawia z policjantem. 

Seniorzy zachowali się bardzo odpowiedzialnie i nie dali się oszukać przestępcom. Czujni mieszkańcy Sopotu od razu zorientowali się, że mają do czynienia ze złodziejami, bo słyszeli już o oszustach działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”, a o telefonach od osób podających się za policjantów powiadomili sąsiadów i prawdziwych funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. 

 

Pamiętajmy! Oszuści, wykorzystując społeczne zaufanie do Policji, podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ i w ten sposób wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegamy: każdy, kto dzwoni, podaje się za policjanta lub prokuratora i prosi o przekazanie lub przelanie na konto pieniędzy, to oszust! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!


Ostrzegajmy się nawzajem! Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy poprawić świadomość osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc, jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...