Koronawirus: uwaga na oszustów!

Człowiek w bluzie, z kapturem na głowie, z maseczką na twarzy
Fot. Pixabay

Obowiązujący stan epidemii nie powinien uśpić naszej czujności i rozsądku. Uważajmy na oszustów, którzy próbują wykorzystać aktualną sytuację, by nas okraść, zachęcić do kupna bezwartościowej rzeczy czy wyłudzić nienależne opłaty. Szczególną troską i wsparciem otoczmy seniorów, którzy niestety są najłatwiejszym celem dla oszustów.

Sanepid nie odwiedza w domach

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny informuje, że pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji. Prosimy, by nie otwierać drzwi przebierańcom podszywającym się pod pracowników sanepidu. Sanepid nie odkaża mieszkań!!!

Jedyny kontakt z pracownikami tej instytucji odbywa się przez telefon, jeśli jednak w sytuacji bardzo wyjątkowej ktoś z sanepidu zapuka do Państwa drzwi – będzie normalnie, po cywilnemu ubrany i musi mieć ze sobą aktualną legitymację służbową. Ale na pewno nie przyjdzie po to, by poprosić o opuszczenie mieszkania, by je dezynfekować.

Banki nie wysyłają pracowników

Nikt z nas nie musi udzielać pełnomocnictw, by konta bankowe mogły działać w czasie pandemii. Żaden bank nie delegował pracowników, by w terenie pobierali upoważnienia od klientów. Uczulmy naszych bliskich, że jeśli ktoś zadzwoni do nich informując, że jest to telefon z banku uprzedzający o wizycie przedstawiciela placówki – to na pewno jest to oszust, który stara się ukraść pieniądze. Nie podpisujmy niczego bez dokładnego przeczytania.

Policja ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami

Policjanci przestrzegają przed nieuczciwymi osobami, które wykorzystując pandemię koronawirusa, oferują do sprzedaży środki mające rzekomo cudowne właściwości i zwalczające wirusa. Uwaga na oszustów, którzy chodzą po domach w kombinezonach ochronnych i wmawiają, że działają na zlecenie instytucji i muszą przeprowadzać dezynfekcję.

Pamiętajmy o tym, że oszuści potrafią być bardzo wyrafinowani i niezwykle przekonujący. Nie wierzmy w cudowne leki, magiczne amulety, uodparniające herbaty. Nie uleczą nas, a jedynie spustoszą portfele.

Kontakt pracowników socjalnych

Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, zarówno klientów, jak i swoje, nie kontaktują się z klientami bezpośrednio. Wywiad środowiskowy oraz wszelkie inne sprawy załatwiane są telefonicznie bądź mailowo. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli kontakt osobisty będzie konieczny, pracownik socjalny umówi wizytę telefoniczne i podczas wizyty będzie posiadał legitymację służbową. Tożsamość pracownika będzie można potwierdzić, dzwoniąc do MOPS Sopot, tel. 58 551 17 10.

Pod tym numerem telefonu można również zgłaszać wszelkie sygnały od osób, które potrzebują wsparcia.

 

– Bardzo proszę o wzajemny szacunek i jak dotychczas okazywanie sobie solidarności sąsiedzkiej – apeluje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Szczególnie,  jeśli mamy sąsiada, który jest na kwarantannie. Osoba objęta kwarantanną to nie osoba chora! Objęta ona jest nadzorem sanepidu, policji i – jeśli sytuacja tego wymaga – pomocą miasta. Nie wychodzi z domu czy innego miejsca odosobnienia, wobec tego nie zaraża. Bardzo proszę wszystkich mieszkańców o dalszą solidarność nade wszystko z osobami starszymi, które powinny pozostać odizolowane w swoich domach. W razie potrzeby pomocy proszę o sygnał na całodobowy numer MOPS, tel. 58 551 17 10. Polecam też wszelkie aktualne informacje na stronie ww.sopot.pl – dodaje prezydent Karnowski.

 

Pamiętajmy! Nie kupujmy cudownych preparatów, nie wpuszczajmy obcych do domów, nie podpisujmy dokumentów bez czytania, bądźmy bardzo roztropni w tym trudnym czasie.

Jeśli jednak zachowanie innych osób, którego my bezpośrednio doświadczamy, wzbudzi nasz niepokój – niezwłocznie zgłośmy to do odpowiednich służb.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...