Zniesiony zakaz najmu krótkotrwałego

Walizki i plecaki stoją pod ścianą
Fot. Pixabay

Aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie przewiduje ograniczeń działalności związanej ze świadczeniem usług w innych obiektach hotelarskich (takich jak np. apartamenty, wille, mieszkania). Zakaz, który został wprowadzony 13 marca, od początku nie dotyczył obiektów kategoryzowanych, takich jak hotele, pensjonaty.

Jednocześnie przypominamy, że aby legalnie świadczyć usługi hotelarskie na terenie Sopotu, przedsiębiorca musi wpisać obiekt do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta, zgodnie z zapisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019r. poz. 238).

W związku z aktualną sytuacją do ustawy został wprowadzony zapis w Art. 35 pkt. 4: „Uznaje się, że w obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie bez uprzedniego zgłoszenia do właściwej ewidencji, o której mowa w art. 38, nie są spełnione wymagania sanitarne”.

Zgłoszenie do ewidencji dokonywane jest na wniosek przedsiębiorcy i nie podlega opłatom skarbowym. Wniosek można pobrać także ze strony internetowej: BIP Sopot.

W związku z kierowanymi do miasta zapytaniami dotyczącymi zniesionego zakazu najmu krótkotrwałego informujemy, iż obecnie nie zapraszamy turystów do Sopotu. Obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020, jednoznacznie wyklucza podróże turystyczne.

Sopot podejmuje wiele działań związanych z akcją #zostanwdomu. Zachęcamy Państwa do bieżącego zapoznawania się z publikowanymi artykułami na stronie sopot.pl, gdzie zamieszczamy informacje o aktualnej sytuacji i podejmowanych działaniach, mających na celu wsparcie mieszkańców w tym trudnym czasie.

Kampanie marketingowe skierowane do turystów zostaną wznowione dopiero po ustabilizowaniu się aktualnej sytuacji.

Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami obiektów świadczących usługi hotelarskie. Wiemy, że obiekty te nie mają rezerwacji na najbliższy czas. Zostały one odwołane przez samych gości, bądź zmienione przez osoby zarządzające różnego typu obiektami. Większość hoteli w mieście podjęło decyzje o zamknięciu obiektów.

– Nie obserwujemy w Sopocie obecności czy napływu turystów – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Mieszkania przeznaczane wcześniej na najem krótkotrwały są jednak czasem wykorzystywane przez mieszkańców do odbycia kwarantanny po powrocie z zagranicy czy też przez lekarzy, którzy wolą wynająć mieszkanie, niż po pracy wracać do rodziny i niepotrzebnie narażać bliskich. Takie sytuacje mogą również dotyczyć osób mieszkających ze starszymi rodzicami czy osobami będącymi w grupie większego ryzyka, np. pacjentami onkologicznymi. W takich przypadkach wynajem mieszkania jest odpowiedzialnym działaniem, które może pomóc w szybszym opanowaniu sytuacji poprzez unikanie zagrożeń i narażania zdrowia innych osób. Prosimy Państwa o wyrozumiałość – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jacjim.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...