Każdy może zgłosić niebezpieczne miejsce w swojej okolicy

Policjant siedzi przy biurku i uruchamia w telefonie aplikację Moja Komenda
Fot. materiały KMP Sopot

Sopoccy policjanci przypominają, że nie trzeba przychodzić do jednostki Policji, by zgłosić występujące w okolicy zagrożenie. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mundurowi przypominają też, że za pośrednictwem aplikacji Moja Komenda można sprawdzić, kto jest naszym dzielnicowym i skontaktować się z nim mailowo lub telefonicznie.

Każdego dnia sopoccy policjanci dbają o bezpieczeństwo w mieście. Można im w tym pomóc zgłaszając zagrożenia w okolicy miejsca zamieszkania. Służy do tego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Są 24 kategorie zgłoszeń, które można nanieść na mapę. Od początku uruchomienia aplikacji mieszkańcy Sopotu zgłosili policjantom ponad 1500 sygnałów, z których ponad połowa została potwierdzona. Zgłoszone zagrożenia najczęściej dotyczyły kwestii nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym oraz związane były z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Dzięki mapie mieszkańcy mogą też poinformować mundurowych o osobach bezdomnych wymagających pomocy lub żebrzących czy dzikich wysypiskach śmieci. Za każdym razem naniesione zagrożenie jest sprawdzane przez policjantów, a po potwierdzeniu dany rejon jest objęty szczególnym nadzorem. W przypadku stwierdzenia np. złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu, funkcjonariusze występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.

Od początku 2020 r. policjanci odnotowali 95 zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dotyczyły one m.in. nieprawidłowego parkowania (65 sygnałów), przekraczania dozwolonej prędkości na al. Niepodległości i ul. Malczewskiego (13 sygnałów), osób bezdomnych wymagających pomocy (5 sygnałów) oraz spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (3 sygnały).

Sopoccy policjanci przypominają też, że nie trzeba osobiście iść do jednostki Policji, by zgłosić swój problem. Dzięki aplikacji Moja Komenda każdy może odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać mu wiadomość e-mail.

Wymiana informacji o różnego rodzaju problemach między mieszkańcami a Policją jest bardzo istotna i przynosi wymierne efekty, dlatego zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Instrukcja dokonania zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa:

  • wejdź na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa;
  • w oknie wyszukiwania wpisz lokalizację zagrożenia;
  • poruszając się po mapie przy pomocy kursora odszukaj miejsce zdarzenia;
  • w lewym dolnym rogu ekranu kliknij w czerwone koło i wybierz z listy odpowiednią kategorię zgłoszenia;
  • kursor, który przyjął formę krzyżyka, skieruj dokładnie w miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa i kliknij;
  • w oknie, które się pojawiło, wpisz wszystkie dane na temat zdarzenia; w tym miejscu  możesz załączyć zdjęcie lub film dokumentujący zgłaszane zdarzenie;
  • kliknij przycisk ZGŁOŚ.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...