Infolinia w sprawie koronawirusa dla osób głuchych

Mężczyzna posługuje się językiem migowym
Fot. źródło: YouTube Polskiego Związku Głuchych

Ruszyła wideoinfolinia dla osób głuchych, którzy potrzebują informacji dotyczących koronawirusa. Narzędzie działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Wideoinfolinia została uruchomiona przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Powstała, by zapewnić równy i stały dostęp do wsparcia i pomocy. Infolinię będzie obsługiwał Polski Związek Głuchych. Osoba głucha będzie mogła zadzwonić i uzyskać informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona.

Z infolinii, oprócz osób z wadą słuchu, skorzystają też placówki służby zdrowia i służby ratownictwa medycznego. Ułatwi ona przeprowadzenie wywiadów lekarskich z pacjentami głuchymi i przyśpieszy ewentualną diagnozę i leczenie. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski. Będą pracować w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do Internetu.

Głusi mają takie samo prawo do informacji, jak wszyscy obywatele Polski. Musimy mieć narzędzie, które ten dostęp do informacji zagwarantuje – podkreśla Krzysztof Kotyniewicz, prezes Polskiego Związku Głuchych. – Infolinia to ułatwienie dla środowiska osób niesłyszących, ale również dla lekarzy, którzy mogą się od dziś wesprzeć pomocą tłumacza podczas kontaktu z osobą głuchą.

Z tłumaczami będzie można się połączyć za pośrednictwem następujących narzędzi:

  • komunikator messenger, bezpośrednio ze strony fb koronawiruspjm
  • komunikator Skype, login: Koronawirus-Tłumacz PJM
  • komunikator IMO, który umożliwia połączenia na komputerze: nr 609 939 546
  • aplikacja tłumacz on-line języka migowego

 

Informacja o wideoinfolinii dla osób głuchych na YouTube

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...