Sopot kupuje testy na koronawirusa

Laboratorium robiące testy na koronawirusa. Dwóch ludzi w żółtych kombinezonach i maskach.
Fot. materiały prasowe

Miasto zdecydowało o zakupie 250 testów dla pracowników medycznych sopockiego Pogotowia Ratunkowego, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także dla pracowników sopockiego Domu Pomocy Społecznej. Cena jednego testu to 430 zł, wszystkie będą kosztować 107 500 zł.

Testy będą  wykonywać  Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA. 2 kwietnia firma otrzymała oficjalne potwierdzenie z Ministerstwa Zdrowia o akceptacji zgłoszenia. Dzisiaj laboratorium zostało wpisane na listę zamieszczoną na stronie  ministerstwa. 

– Lekarze, pielęgniarki cały czas wołają o testy. W odpowiedzi na ten apel, od dłuższego czasu szukaliśmy możliwości wykonywania testów dla pracowników medycznych, ratowników, ale także personelu Domu Pomocy Społecznej – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Dlatego bez wahania odpowiedzieliśmy na propozycję Invicty, firmy, która buduje w Sopocie Centrum Rodziny i laboratoria genetyczne. Statystyki w Polsce są bardzo niepokojące. 17 proc. zakażonych to pracownicy medyczni, bardzo wielu przebywa na obowiązkowej kwarantannie. A przecież liczba zakażonych cały czas mocno rośnie! Kto nam zapewni opiekę i leczenie? Brakuje dramatycznie  sprzętu, za chwilę zabraknie ludzi – dodaje wiceprezydent Czarzyńska-Jachim.

Laboratorium INVICTA jest w stanie przebadać od 1 do 2 tys. próbek dziennie. Badania będą wykonywane wyłącznie na zlecenia lekarzy, Sanepidu i na potrzeby pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...