W Sopocie można już na plażę i do lasu

Pusta plaża w Sopocie. Po lewej biały drewniany domek - restauracja. Błękitne niebo.
Sopocka plaża w czasie pandemii koronawiusa. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od poniedziałku, 20 kwietnia br. zniesione zostają zakazy korzystania z parków, zieleńców, promenad, bulwarów, terenów leśnych, a także plaż. W Sopocie dostępne będzie również molo.

Podobnie jak w Gdańsku i Gdyni, od jutra, od godzin porannych, w Sopocie sukcesywnie otwierane będą wejścia na plażę i molo. W przypadku większej liczby odwiedzających molo, trzeba się będzie liczyć z możliwymi ograniczeniami dotyczącymi wstępu.

Wejść będzie można również m.in. do parku Północnego, parku Południowego, na błonia i promenadę nadmorską. Możliwe będzie także korzystanie z terenów leśnych, jednak bez możliwości użytkowania małej infrastruktury leśnej, jak np. wiaty, miejsca do biwakowania, urządzenia do zabaw dla dzieci. Otwarte zostaną tereny zielone wokół stawu Reja, stawu Kochanowskiego, Okrzei. Dostępne pozostają ścieżki rowerowe.

Otwarte są również sopockie cmentarze. Na cmentarzach, podczas jednego pogrzebu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.

Od poniedziałku, 20 kwietnia, złagodzone zostały również niektóre rygory dotyczące przemieszczania się. Dotyczy to np. osób małoletnich powyżej 13 roku życia, które mogą przemieszczać się samodzielnie, bez towarzystwa osób dorosłych.

Nadal obowiązuje zakaz – podobnie jak w całej Polsce –  korzystania z placów zabaw i ogródków jordanowskich. Te miejsca pozostaną zamknięte i wygrodzone taśmą.

Do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania w miejscach publicznych ust i nosa przy pomocy chustek, szalików, masek lub maseczek. Należy również zachować minimalnie 2 metrowy odstęp od innych osób. Nakaz zakrywania ust i nosa nie obowiązuje na terenie lasu.

Sopocka Straż Miejska będzie zwracała szczególną uwagę na młodzież gromadzącą się w przestrzeni publicznej. Strażnicy skontrolują przestrzeganie nakazu utrzymywania min. 2 metrowego odstępu między osobami, a także obowiązkowego zakrywania ust i nosa. W sytuacjach łamania ustalonych zasad strażnicy będą informować i pouczać.

Pełny tekst Rozporządzenia znajduję się w Dzienniku Ustaw.

 

 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...