Spotkanie z Anną Malinowską

Szare tło, u dołu drut kolczasty. Duży fioletowy tytuł: Komendant.
Fragment okładki książki Anny Malinowskiej "Komendant. Życie Salomona Morela".

Muzeum Sopotu zaprasza na swój facebookowy profil, gdzie będzie można obejrzeć kolejne spotkanie z cyklu „Bliżej historii". Tym razem bohaterką będzie Anna Malinowska autorka wydanej w marcu książki „Komendant. Życie Salomona Morela". Spotkanie do zobaczenia dzisiaj, 21 kwietnia, godz. 17.00.

Czy młody Szlomo ukrywający się w oborze albo w sosnowym lesie spodziewał się, że zamieszka tuż obok obozu ogrodzonego drutem pod napięciem? I że będzie tam żyć bez strachu, za to inni będą się go bać?

Salomon Morel - Żyd i Polak, ofiara i oprawca... W czasie wojny w bestialski sposób zamordowano jego najbliższą rodzinę. Po wojnie został słynącym z okrucieństwa komendantem obozu pracy Zgoda w Świętochłowicach, w którym po upadku III Rzeszy przetrzymywano w strasznych warunkach, głodzono i torturowano Ślązaków. Później był również funkcjonariuszem w więzieniu dla młodocianych w Jaworznie. Jednocześnie Szlomo, pieszczotliwie nazywany przez kolegów z partyzantki „wariatem”, był kochanym ojcem rodziny i lubianym, skorym do żartów kompanem zabaw. Kim więc tak naprawdę był komendant Morel? Ofiarą, katem, mścicielem, nadgorliwym funkcjonariuszem systemu?

Bezkompromisowa wojenna reporterska opowieść autorki bestsellerowej „Brunatnej kołysanki” o wciąż za mało znanej, tragicznej historii mieszkańców Górnego Śląska. A także o tym, czy zemsta pozwala wyrównać rachunki krzywd i do czego może prowadzić, jeśli jej łańcuch nie zostanie przerwany.

Anna Malinowska ukończyła politologię ze specjalnością dziennikarską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała m.in. w „Trybunie Śląskiej", a od 2005 r. jest dziennikarką katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej". W 2017 r. ukazała się jej „Brunatna kołysanka" opowiadająca o losach polskich dzieci uprowadzonych w czasie wojny przez Lebensborn. Książka stała się bestsellerem.

Spotkanie z Anną Malinowską poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Początek dzisiaj, 21 kwietnia br., o godz. 17.00. Oglądać można na facebookowym profilu Muzeum Sopotu.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...