Sopot wraz z branżą przygotowuje się na nowe życie po pandemii

Sopot z lotu ptaka
Fot. materiały UMS

To będą inne wakacje, ale będą. Nawet w trudnych warunkach związanych z epidemią koronawirusa, w kurorcie będzie można wypocząć i spędzić czas wolny atrakcyjnie, blisko domu, a przede wszystkim bezpiecznie. Miasto zaprasza branżę turystyczną, gastronomiczną i eventową do wykorzystania naturalnego potencjału Sopotu, jakim są tereny zielone. Blisko 60 proc. powierzchni nadmorskiego kurortu to znakomita baza do organizacji kulturalnych, rekreacyjnych, gastronomicznych wydarzeń tego lata.

– Co 10. Polak odwołał swoje wakacje letnie. Nawet 62 proc. badanych uważa, że zagraniczne podróże będą w drugiej połowie roku mało prawdopodobne. Chcemy pokazać, że atrakcyjny i przede wszystkim bezpieczny wypoczynek jest możliwy blisko miejsca zamieszkania – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Dlatego zdecydowaliśmy się naszym lokalnym przedsiębiorcom z branży gastronomicznej, turystycznej, ale także instytucjom kultury i lokalnym artystom nieodpłatnie udostępnić piękne, zielone przestrzenie, które mamy w Sopocie. Jestem przekonana, że wspólnie uda się nam stworzyć nową i na pewno ciekawą ofertę na spędzanie wolnego czasu, najpierw dla naszych mieszkańców, a potem także dla turystów.

Sopot naturalnie kulturalny – zielony i bezpieczny

Wakacje i urlopy tego lata na pewno będą inne, ale chcemy, aby nie były gorsze. Aby przygotować się do stopniowego i bezpiecznego powrotu do normalności, miasto ściśle współpracuje z branżą. Pojawiły się już pierwsze pomysły na nowe, ciekawe wykorzystanie potencjału zielonych obszarów w mieście: sopockich błoni, parków, terenu Hipodromu, Opery Leśnej czy stadionu SKLA.

– To doskonały moment, aby ruch turystyczny, skupiony w sezonie wzdłuż osi ul. Bohaterów Monte Cassino przekierować na inne rejony miasta – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – To „rozgęszczenie” pozwoli pokazać bardzo atrakcyjne sopockie tereny w nowej roli. Kino samochodowe na parkingu ERGO ARENY czy ekopiknik slow food  na Hipodromie na pewno się sprawdzą. Koncert jazzowy w zamkniętej sali nie, ale na błoniach, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, już tak. Takich nowatorskich rozwiązań na nadchodzący sezon 2020 będziemy poszukiwać. Pomysły i sugestie można do nas przesyłać na adres mailowy turystyka@sopot.pl.

Wypoczywaj lokalnie, wspieraj lokalną branżę

Stan pandemii wiąże się z wieloma ograniczeniami. Jednak w miarę normalizowania się sytuacji sopocianie, a także mieszkańcy Trójmiasta czy całego regionu, będą chcieli zapewne czas urlopowy wykorzystać jak najlepiej, a przede wszystkim bezpiecznie. Taką możliwość oferujemy im w Sopocie.

– To trudny czas dla turystyki. W Sopocie cały przemysł czasu wolnego zapewnia wiele miejsc pracy i jest bardzo ważną gałęzią lokalnej gospodarki – mówi Anna Golec-Mastroianni, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej. – Jesteśmy w stałym kontakcie z sopocką branżą – hotelami, gastronomikami. Wiemy, że są bardzo elastyczni, mają nowe pomysły, przygotowują nowe oferty, jak np. kampania Visit online czy oferty pakietowe. Zachęcamy więc do wypoczynku blisko miejsca zamieszkania, by wspomóc lokalnie działające firmy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Miasto w trosce o swoich mieszkańców, a także gości, cały czas ściśle współpracuje z policją, Strażą Miejską, Strażą Graniczną i sanepidem. W obecnej sytuacji konieczne jest stworzenie katalogu dobrych praktyk – zależnie od wytycznych rządowych – tak, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, gościom i pracownikom branży.

Stąd pomysł, by dać możliwość wypoczynku na otwartych przestrzeniach, których w Sopocie nie brakuje. Najemcy niewielkich powierzchniowo ogródków gastronomicznych w centrum będą teraz mogli swoim gościom zaproponować spotkania przy kawie, w bezpiecznej odległości, na przykład na błoniach.

Sopot – kurort, uzdrowisko również znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Na dziś umorzyliśmy opłaty z tytułu czynszu na kwotę ponad 470 tys. zł. Mimo tego deklarujemy nie tylko utrzymanie zaplanowanych środków na promocję, ale również przesuwanie pieniędzy, które miały posłużyć do przygotowania wydarzeń, takich jak np. coroczna Majówka Sopocka, która w tym roku nie może się odbyć.

Już dziś przyłączamy się do akcji organizowanych przez Polską Organizacje Turystyczną, Pomorską Regionalną Organizację Turystyczna czy Gdańską Organizację Turystyczną. Zachęcamy, by nie odwoływać rezerwacji, a je przekładać czy kupować vouchery do wykorzystania później. 

Uzdrowiskowe walory Sopotu to niezaprzeczalnie magnes dla wielu osób decydujących się na pobyt w mieście. Wierzymy, że po epidemii, w poszukiwaniu wytchnienia nasi mieszkańcy, mieszkańcy sąsiednich miast przypomną sobie, jak unikatowy jest Sopot.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...