CSIO Sopot 2020 odwołane

Drużyna Belgii w czerwono-białych strojach, 5 osób na długim podium. Machają do widzów.
Dekoracja zwycięskiej drużyny po Pucharze Narodów 2019 na sopockim Hipodromie. Na podium Belgowie. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Komitet Organizacyjny Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody CSIO Sopot 2020 podjął decyzję o ich odwołaniu. Przyczyną jest sytuacja w Polsce i na świecie, związana z pandemią koronawirusa.

Jak podano w komunikacie Komitetu Organizacyjnego CSIO Sopot 2020:

- Międzynarodowe Zawody CSIO w Sopocie, to impreza z wieloletnią tradycją, przyciągająca co roku czołowych zawodników z całego świata, a także tysiące fanów jeździectwa. Niestety ten rok zdominowany został przez epidemię, a nie jak zawsze, sportowe emocje. W tych okolicznościach musimy wziąć odpowiedzialność za zdrowie zawodników, publiczności, wolontariuszy oraz wszystkich innych osób zaangażowanych w organizację zawodów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w naszym kraju i reszcie świata oraz niepewność najbliższych miesięcy, kontynuowanie przygotowań, w czasie gdy wszystkie nasze siły powinny być skierowane na walkę z wirusem, byłoby nieodpowiedzialne. 

Mając na uwadze powyższe, Komitet Organizacyjny CSIO Sopot 2020 podjął decyzję o odwołaniu tegorocznych zawodów, które miały się odbyć w dniach 11-14 czerwca br.

Decyzja ta jest dla nas niezwykle trudna, ale mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się przetrwać ten czas i w konsekwencji wyjdziemy z tego silniejsi i w pełni gotowi na nowe wyzwania jakie postawi przed nami kolejna edycja zawodów CSIO Sopot 2021.

CSIO (z francuskiego: Concours de Saut International Officiel) to niezwykle prestiżowe zawody, podczas których rozgrywany jest konkurs drużynowy Puchar Narodów. Może się on odbyć tylko raz w roku w danym państwie, właśnie podczas CSIO.

Zawody CSIO odbyły się w Polsce po raz pierwszy w 1927 roku, na stadionie hippicznym w Łazienkach w Warszawie. Obok Polaków uczestniczyły w nich ekipy Francji i Węgier. Pierwszy Puchar Narodów zdobyli Polacy.

W Sopocie CSIO po raz pierwszy odbyło się w roku 1983.

W 2018 roku sopockie zawody w skokach przez przeszkody CSIO 5* znalazły się w pierwszej dywizji europejskich rozgrywek Pucharu Narodów FEI Longines Nations Cup Jumping. Tym samym Sopot znalazł się w niezwykle prestiżowym gronie ośmiu miast organizatorów zawodów tej rangi, obok La Baule, Samorin, St Gallen, Rotterdam, Falsterbo, Hickstead i Dublina. Pierwsza Europejska Dywizja w Pucharze Narodów to absolutna czołówka, odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów, do której zaliczane są tylko najwyżej oceniane zawody. To ogromne wyróżnienie było ukoronowaniem wielu lat ciężkiej pracy, dzięki której sopocka impreza jest bardzo wysoko ceniona przez czołowych światowych zawodników i władze Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Tegoroczne zawody CSIO w Sopocie miały być rozegrane po raz 23.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...