Zielony Sopot – nowe buki, olsze, róże i bzy

Kwitnące krzewy
Fot. Fotobank.PL/UMS

Nie zwalniamy tempa, kolejne drzewa, krzewy i trawy sadzimy tej wiosny w Sopocie. Za blisko 160 tys. zł w wielu punktach miasta pojawią się piękne krzewy róż, derenie, kaliny czy zachwycający zapachem czarny bez.

Krzewy i ozdobne trawy pojawią się w następujących miejscach w naszym mieście:

  • Wojska Polskiego, od ul. Chrobrego do ul. Na wydmach (ciąg pieszy) – uzupełnienia wzdłuż ciągu pieszego:

- krzewy róż Rosa rugosa 300 szt.
- śnieguliczka koralowa 150 szt.

  • Wojska Polskiego, teren przy parkingu rowerowym przy molo – wykonanie nasadzeń o łącznej powierzchni 110  m kw.:

- krzewy róż Rosa rugosa 300 szt.
- rokitnik 30 szt.
- trawy wydmowe: piaskownica zwyczajna, szczotlicha siwa, wydmuchrzyca piaskowa – łączna powierzchnia 40 m kw.

  • pas zieleni przy ul. Goyki na wysokości skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawy:

-  uzupełnienie nasadzeń
- krzewy róż Rosa rugosa 140 szt.

  • pas zieleni przy al Niepodległości 692 (łączna powierzchnia 84 m kw. ):

- krzewy róż 336 szt., minimum dwie odmiany

  • okolice skweru przy skrzyżowaniu ulic: Moniuszki i 1go Maja (168 m kw.), wybrano krzewy tworzące naturalny karmnik dla ptaków:

- Berberys Thunberga – 260 szt., dereń biały, dereń rozłogowe (Flaviramea) – 100 szt., rokitnik – 20 szt., kalina koralowa Roseum, Kalina hordowina – 90 szt., czarny bez odmiany o purpurowych liściach (Black Lace Eva, Black Beauty Gerda) – 20 szt., świdośliwa Lamarcka – 30 szt.; 
- rosa canina – 40 szt.

Koniec kwietnia to również doskonały moment na sadzenie drzew, które są naszą wielka dumą i radością. W tej edycji nasadzeń nowe drzewa pojawią się w pasach drogowych i na terenach zieleni miejskiej.

Łącznie zasadzonych będzie 35 sztuk drzew: 15 sztuk na skarpach, pozostałe głównie w parkach – Herbstów, Południowym, Północnym, przy ul. Paderewskiego i ul. Abrahama, w okolicach stawu przy ul. Kochanowskiego. Są to m.in. buki, olsze czarne, lipy drobnolistne, brzozy, graby, jesiony i klony.

– Trudno wymienić wszystkie funkcje drzew i roślinności, zarówno w naszym życiu, jak i w przestrzeni publicznej. Nie sposób jednak pominąć roli estetycznej roślin. Zieleń jest ważnym elementem układów przestrzennych miast – a w Sopocie podlega szczególnej ochronie, tworząc unikalny charakter naszego miasta – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Warto również zaznaczyć, że jedną z najważniejszych funkcji drzew jest neutralizacja wytwarzanych przez człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych, o czym często wielu z nas zapomina, decydując się na pochopne ścinanie starych drzew. Drzewa chronią także przed suszą. To wszystko i wiele więcej powodów sprawia, że w Sopocie z taką pieczołowitością dbamy o tereny zielone, a szczególną uwagą otaczamy drzewa – dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Kwota 160 tys. zł obejmuje: sadzonki, ich nasadzenie oraz pielęgnację, zaś w przypadku drzew wykonanie zabiegu mikoryzowania drzew i ich pielęgnację przez 36 miesięcy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...