Sopockie instytucje kultury ponownie zapraszają do siebie

Budynek Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu i Miejska Biblioteka Publiczna od środy, 6 maja, otwierają się dla odwiedzających. Będą działać w ograniczonym zakresie, przy zachowaniu wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa w czasie epidemii. 

– Od początku epidemii podkreślamy, że priorytetem jest bezpieczeństwo w każdym obszarze miasta. Otwieramy tylko te instytucje, które są w stanie zapewnić je odwiedzającym i dysponują odpowiednimi przestrzeniami – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Po raz kolejny prezydent podkreślił, że nie będzie ograniczeń w finansowaniu kultury i przypomniał o możliwościach wsparcia, które miasto przygotowało dla lokalnych artystów. 

W dzisiejszym briefingu prasowym udział wzięli, obok prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, przedstawiciele sopockich instytucji kultury: Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki, Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektor Muzeum Sopotu i Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jak działać będą instytucje kultury w Sopocie:

Muzeum Sopotu zaprasza do swojej siedziby na wystawę „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”. Wystawa będzie prezentowana do 30 sierpnia. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sopotu jest próbą przybliżenia dziejów wolnomularstwa w Europie, ze szczególnym naciskiem położonym na  historię przedwojennych lóż masońskich działających w kurorcie. Oficjalnym partnerem wystawy „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie” jest loża Wielki Wschód Polski.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby zwiedzających Muzeum zaplanowało także wystawy plenerowe, realizowane w przestrzeni miejskiej. Na nośnikach zewnętrznych pokazane zostaną wybrane wątki wystawy „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie” oraz oparta na projekcie „Sopocianie” wystawa poświęcona mieszkańcom Kamiennego Potoku. Planowana jest również wystawa poświęcona modzie plażowej.

Cieszące się dużym zainteresowaniem spacery historyczne w tym sezonie, z uwagi na epidemię, odbędą się w formie wirtualnych oprowadzeń po kurorcie. Mapki z trasami już można pobrać na stronie instytucji, w zakładce edukacja.

– Muzeum dostosowało się do wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W obiekcie jednocześnie będzie mogło przebywać 5 osób, z zachowaniem wytycznych dotyczących dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa. Biorąc pod uwagę te ograniczenia, postanowiliśmy zwiększyć ilość wystaw plenerowych. Pozostała działalność instytucji (spotkania, wykłady, spacery) będzie miała miejsce onlineinformowała na brefingu dyrektor Muzeum Sopotu Karolina Babicz-Kaczmarek.

Co ważne: jednocześnie w budynku muzeum może przebywać 5 osób.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów”. Ekspozycja będzie czynna do 16 sierpnia (wtorek – niedziela, w godzinach 11.00-19.00). W kolekcji prace m.in.: Ksawerego Dunikowskiego, Erno Erba, Marcelego Harasimowicza, Wlastimila Hofmana, Alfonsa Karpińskiego, Andrzeja Pronaszko, Bruno Schulza, Eustachego Wasilkowskiego, Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego oraz Zofii Alibnowskiej i wielu innych. Prace pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii im B.G. Woźnickiego oraz Muzeum Ziemi Drohobyckiej. Założeniem wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” jest zestawienie prac Schulza z twórczością innych artystów w kontekście kierunków artystycznych pojawiających się w latach 20 i 30. XX wieku.

Na wystawie znajdują się trzy prace Brunona Schulza pochodzące z kolekcji lwowskiej: „Autoportret” wykonany przez artystę na początku lat 20., „Spotkanie. Dwie kobiety. Bruno Schulz i Stanisław Weingarten” oraz „Scena fantastyczna”  Ponadto na sopockiej ekspozycji pokazywane są freski Schulza ze zbiorów Muzeum Ziemi Drohobyckiej.

Galeria pokaże także wystawę „Jan Lebenstein. Malarstwo i rysunek”.
Wystawa będzie czynna do 9 sierpnia (wtorek-niedziela w godz. 11.00-19.00)

Jan Lebenstein (1930–1999) zajmuje szczególne miejsce w polskiej sztuce drugiej połowy XX wieku. Jest twórcą rozpoznawalnym, wręcz podręcznikowym, choć równocześnie osobnym, niezwiązanym z żadnym konkretnym ugrupowaniem artystycznym. Wystawa prezentuje prace z czterech kolekcji prywatnych: Wojciecha Fibaka, Bogdana Jakubowskiego, Urszuli i Piotra Hofmanów oraz Marii i Marka Pileckich. Dobór prac koncentrował się na dwóch obszarach twórczości Lebensteina. Na wystawie znajdą się sztandarowe, monumentalne prace malarskie, między innymi z najbardziej chyba cenionego cyklu „Figur osiowych”. Drugi obszar wystawy koncentruje się na pracach na papierze. Rysunki na kartkach notatników powstające w zaciszu pracowni, bardziej swobodne i intymne, znajdują się na antypodach monumentalnego malarstwa olejnego.

Od 8 maja do 9 sierpnia czynna również będzie wystawa „Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach”. „Urządzone. Zrealizowane” to wystawa, na której zestawiono ze sobą prace uznanych klasyków polskiej sztuki. Zobaczymy prace Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora, Edwarda Krasińskiego, Marka Piaseckiego, Mikołaja Smoczyńskiego. Wystawie towarzyszy katalog „Urządzone. Zrealizowane. Prace z kolekcji Galerii Starmach” zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta. Publikacja zawiera eseje autorstwa profesor Marii Poprzęckiej „Urządzone? Zrealizowane?” oraz kuratorki wystawy Julity Delugi „Utajone życie przedmiotów”. W katalogu, w części albumowej, zawarty jest obszerny materiał fotograficzny. Ponadto wydawnictwo zawiera szczegółowy spis prac wraz z miniaturowymi zdjęciami wszystkich obiektów prezentowanych na wystawie.

– Od samego początku myśleliśmy o tym, kiedy będzie można ponownie otworzyć galerię -  mówił Zbigniew Buski, dyrektor PGS - Niestety, nie odbyły się dwa wernisaże. Mieliśmy ponad 50 dni na przygotowanie do tego momentu i jestem przekonany, że jesteśmy gotowi na ponowne otwarcie galerii. Regulamin będzie udostępniony zwiedzającym, przy wejściu każdy będzie musiał zdezynfekować ręce, oraz oczywiście pozostać w maseczce. Dla tych, którzy będą chcieli przejrzeć katalogi, będą dostępne rękawiczki. W PGS mamy 3 wyodrębnione sale, co bardzo ułatwia sytuację i organizację zwiedzania. W każdej sali będzie mogło przebywać 10 osób, a więc w praktyce zachowany będzie przelicznik 40m² na osobę, a nie 15m², jak jest w zaleceniach. Od piątku będzie czynna również trzecia z wystaw, tak więc jednocześnie w PGS będzie mogło przebywać 30 osób.

Co ważne, jednocześnie w budynku PGS może przebywać 30 osób – czyli 10 w każdej z sal.

Biblioteka Sopocka 6 maja otworzy swoje dwie placówki – Sopotekę i filię Broadway (Brodwino). Działalność filii będzie prowadzona w trybie bez kontaktu czytelników z personelem, tak by korzystanie z księgozbioru i multimediów było jak najbardziej dla wszystkich bezpieczne. Ponadto obowiązywać będą m.in. korzystanie z maseczek ochronnych i/lub przyłbic, a także rękawiczek ochronnych. Ważne, aby zaplanowane  odwiedziny w Bibliotece ograniczyć tylko do niezbędnych wizyt, których nie można rozwiązać za pomocą rozmowy telefonicznej lub przez kontakt mailowy czy na FB, tj. zwrot i wypożyczenie zbiorów. Ze względu na szereg ograniczeń, prosimy, by każdą wizytę umawiać telefonicznie, przed rozmową prosimy o przygotowanie swojego numeru Karty Czytelnika, co ułatwi nam pracę i skróci czas oczekiwania. Bardzo prosimy też o przygotowanie trzech tytułów, które będą chcieli Państwo odebrać, by bibliotekarze wcześniej mogli przygotować je do drogi, a tym samym skrócić Państwa wizytę w naszych placówkach. Pomocny będzie w tym nasz katalog, który znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej mbp.sopot.pl

– Uchylamy drzwi, zapraszamy Państwa do Sopoteki, gdzie mamy przygotowane dwa wejścia – w jednym w trybie bezkontaktowym oddamy książki, w drugim wypożyczymy. Prosimy Państwa o kontakt telefoniczny, abyśmy mogli się przygotować do realizacji zamówienia. W fili Broadway, ze względu na tylko jedno wejście, przyjęty zostanie system zwrotów książek od poniedziałku do środy, natomiast wypożyczenia będą realizowane w pozostałe dni działalności. Wszystkie procedury będą dokładnie opisane i znajdą się dzisiaj na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowychinformował Roman Wojciechowski, dyrektor Biblioteki.

Również na stronie internatowej Biblioteki znajdziecie Państwo szczegółowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wizyt w naszych placówkach.

– W tym trudnym czasie okazało się jak kultura jest dla nas ważna. Mogliśmy jej doświadczać wyłącznie wirtualnie, uczestnicząc w ciekawych, niezliczonych wydarzeniach lub czytając książki – podsumował Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Jutro, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, otwieramy ważne instytucje kultury w mieście, otwieramy je dla sopocian, dla mieszkańców Trójmiasta. Serdecznie zapraszamy do bezpiecznego z nich korzystania – dodał prezydent Karnowski.

***

Zasady w sopockich instytucjach kultury

Biblioteka

Obowiązkowa maseczka i rękawiczki – bez tego czytelnik nie będzie obsłużony

Nie ma: usług ksero, sprzedaży kawy, dostępu do Internetu dla czytelników, udostępniania toalet czytelnikom, korzystania ze zbiorów na miejscu (książek, czasopism, gier planszowych, gier planszowych, tabletów, komputerów itp.), zajęć w siedzibie, przyjmowania darów książkowych i filmowych.  

Sopoteka

Do odwołania zmienione zostają godziny funkcjonowania: pon.-śr. 9.00-15.00, czw.-pt. 11.00-17.00. Każdego dnia w godz. 13.00-13.30 placówka będzie zamknięta (w tym czasie dezynfekowana). Filia w sobotę i niedzielę będzie nieczynna. Chęć wypożyczenia koniecznie trzeba wcześniej zgłosić, zamawiając telefonicznie (58 551 27 06), przez FB FB Sopoteki, mailowo (sopoteka@mbp.sopot.pl) lub przez konto czytelnika online. Kosze na zwroty książek przy stanowisku od strony wind. Wcześniej zarezerwowane pozycje odbierać należy przy stanowisku od strony ruchomych schodów, będą oznaczone numerem Karty Czytelnika. Komu już upłynął termin zwrotu, ma czas do 17 maja. Osoby na kwarantannie zgłaszają telefonicznie, mailowo lub przez FB Sopoteki konieczność przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych książek. O terminie odbioru zarezerwowanych pozycji czytelnik zostanie poinformowanyprzez Konto Czytelnika w katalogu OPAC lub mailem.

Filia Broadway

Z powodu trwającego w Filii remontu jedyną drogą dotarcia do Biblioteki są schody. Winda jest wyłączona z użytku. Zwroty i odbiory zbiorów są w wyznaczonych dniach (w drzwiach wejściowych do Filii): poniedziałki, wtorki, środy – zwroty, czwartki, piątki – po uprzednim umówieniu telefonicznym wydawanie. Do odwołania zmienione zostają godziny funkcjonowania Filii Broadway: pon.-wtorek 11.00-17.00, śr.-pt. 9.00-15.00. Każdego dnia w godz. 13.00-13.30 placówka będzie zamknięta (w tym czasie dezynfekowana). Chęć wypożyczenia koniecznie trzeba wcześniej zgłosić zamawiając telefonicznie (58 551 98 40), mailowo (filia7@mbp.sopot.pl) lub przez konto czytelnika online.

Muzeum Sopotu

Muzeum jest czynne dla zwiedzających: wtorek-niedziela 10.00-17.00 (niedziela – wstęp wolny), poniedziałek – nieczynne; pierwsze wejście – 10.00; ostatnie wejście (sezon letni) – 16.30. W celu kontroli ruchu zwiedzających czynne będzie tylko jedno wejście do instytucji (wejście dołem po lewej, a nie schodami po prawej). W Muzeum może przebywać jednocześnie 5 osób zwiedzających. Zwiedzający muszą zdezynfekować ręce na wejściu (pojemniki z płynem przy wejściu), zachowywać odstępy 2 m i mieć zasłonięte usta i nos. Do odwołania nie ma możliwości organizacji zajęć i zwiedzania w grupach. Ogród jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach pracy Muzeum Sopotu, maksymalna liczba osób w ogrodzie to 30. Osoby korzystające z ogrodu zobowiązane są do zachowania 2 metrowego odstępu od innych osób przebywających w ogrodzie i  noszenia maseczek ochronnych. Spacery po ogrodzie odbywają się wytyczonymi alejkami. Korzystanie z windy osobowej możliwe jest tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Państwowa Galeria Sztuki

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 11.00-19.00 (bilety można kupić do 18.30). Piątek – wstęp wolny. Na sali wystawowej maksymalnie 10 osób, nie ma możliwości korzystania z szatni. Zwiedzający powinni zachować min. 2-metrowe odstępy (nie dotyczy odstępów pomiędzy opiekunami a dziećmi w wieku do lat 12); zakrywać usta i nos (nie dotyczy dzieci w wieku do lat 4 i innych osób zwolnionych z tego obowiązku na mocy powszechnie obowiązujących przepisów prawa); zobowiązani są do dezynfekcji rąk środkiem zapewnianym przez PGS. Płatności zaleca się dokonywać kartą zbliżeniową. Zwiedzanie grupowe jest dopuszczalne tylko w terminach i na zasadach uprzednio uzgodnionych z dyrektorem PGS (z zachowaniem stosownej odległości i liczby osób jednocześnie przebywających na sali wystawowej). Korzystanie z windy osobowej możliwe jest tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (rodzice z wózkiem, osoby niepełnosprawne, osoby starsze).

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...