Literacki Super Festiwal

Kobieta trzyma mikrofon uśmiechając się. W tle błękit nieba i winder promocyjny.
Olga Tokarczuk podczas spotkania z czytelnikami na festiwalu Literacki Sopot 2018. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Wielkie nazwiska światowej literatury, debaty, spotkania autorskie, warsztaty i targi książki. Tworzony od 8 lat festiwal Literacki Sopot, głosami czytelników, zwyciężył w plebiscycie „Super Miasta" przygotowanym przez „Gazetę Wyborczą".

Plebiscyt zorganizowano przy okazji obchodzonej w tym roku 30. rocznicy pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Czytelnicy głosowali na dziewięć propozycji, by spośród nich wyłonić największy sopocki sukces minionych 30 lat, to co z czego w Sopocie jesteśmy najbardziej dumni. Festiwal Literacki Sopot zwyciężył m.in. z ERGO ARENĄ i nowym centrum Sopotu.

- Inwestycja w kulturę to najpewniej ulokowane pieniądze - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Literackiego Sopotu, a także tym, którzy pracują przy kolejnych edycjach i każdego roku uczestniczą w tym literackim święcie. Podziękowania także dla mieszkańców Sopotu za oddane w plebiscycie głosy - dodał prezydent Sopotu.

Z wyników plebiscytu zadowolona jest Joanna Cichocka-Gula, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Literacki Sopot:

- Sopot dobrze wykorzystał minione 30 lat. Ilość i jakość zmian jakie zaszły w tym czasie dzięki zaangażowaniu mieszkańców i mądremu zarządzaniu jest imponująca - skomentowała. - To, że festiwal został Państwa głosami wybrany największym osiągnięciem miasta w ciągu ostatnich trzydziestu lat, jest dla nas ogromną radością i dowodem na to, jak ważna była i jest dla sopocian kultura - dodała Joanna Cichocka-Gula.

Festiwal Literacki Sopot jest organizowany od 2012 roku. Tematem wiodącym każdej edycji jest literatura i kultura wybranego kraju. Do tej pory odbyły się edycje polska, skandynawska, rosyjska, czeska, izraelska, hiszpańska, francuska i brytyjska. Na tegorocznym festiwalu, który odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia, poznamy literaturę i kulturę Kanady.

Każdego roku na debaty i spotkania autorskie z czytelnikami przyjeżdżają do Sopotu znakomici goście - największe nazwiska europejskiej i światowej literatury. W Sopocie gościliśmy m.in. Etgara Kereta, Jeffreya Archera, Erica-Emanuela Schmitta, Philippe'a Bessona, Zadie Smith. W 2018 roku z czytelnikami spotkała się Olga Tokarczuk.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie festiwalem. W 2019 roku w spotkaniach autorskich, debatach, warsztatach i targach książki odbywających się w ramach 8 edycji wzięło udział blisko 20 tys. osób. Festiwal dwukrotnie zwyciężył w plebiscycie Pomorskie Sztormy, w 2012 i 2018 roku, a cztery lata temu wygrał plebiscyt Radiowego Domu Kultury PR 3 Polskiego Radia. W marcu 2019 r. Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label, przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. Znak jest symbolem przynależności do prestiżowej grupy wyjątkowych i innowacyjnych europejskich wydarzeń kulturalnych.

Pozostałe przedsięwzięcia zrealizowane w Sopocie w ciągu minionych 30 lat, które docenili czytelnicy „Gazety Wyborczej" w plebiscycie „Super Miasta" to: ERGO ARENA, odzyskanie statusu uzdrowiska, zabudowa terenów przydworcowych, nowe centrum Sopotu, rewitalizacja Opery Leśnej, rewitalizacja Hipodromu, najbardzie aktywne społeczeństwo, rewitalizacja kamienic i parków.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...