Teatr na Plaży. Do obejrzenia w domu

Kobieta w niebieskiej sukience, trzymając rakietę tenisową idzie przez scenę teatru. Z tyłu stoi taboret.
Fragment przedstawienia "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" zrealizowanego w Teatrze na Plaży. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Mimo poluzowania niektórych rygorów związanych z pandemią, cały czas najbezpieczniejszym sposobem kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi jest śledzenie ich w sieci. Kilka propozycji online dla starszych i młodszych widzów przygotował sopocki Teatr na Plaży.

Teatr na Plaży zaprasza na warsztaty dla dzieci „Mój teatr lalek – zrób to sam", który poprowadzi trójmiejska artystka Aleksandra Szumska. Warsztaty odbędą się w czwartek, 14 maja. Początek o godzinie 11.00, na profilu Fb i kanale Youtube Teatru na Plaży. Spotkanie online będzie okazją do zrobienia własnego domowego teatrzyku. W ramach warsztatu filmowego wykonamy też mini scenę, scenografię oraz pacynkę, aby odegrać magiczne przedstawienie.

Aleksandra Szumska, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swoich pracach często podejmuje zagadnienia związane z odczuwaniem w wymiarze fizyczno-psychologicznym, relacjami międzyludzkimi i procesem w wymiarze egzystencjalnym. Posługuje się wieloma mediami: rzeźbą, ceramiką, wideo oraz rysunkiem. Z pasją prowadzi zajęcia z ceramiki artystycznej, rysunku i rzeźby dla dorosłych i dzieci.

W piątek, 15 maja, o godzinie 20.00 dokument „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. W programie oprócz rozmowy z zaproszonymi gośćmi usłyszymy również fragmenty spektaklu oraz fragmenty wierszy Zuzanny Ginczanki, zdolnej poetki okresu międzywojennego. W filmie wykorzystano kilka utworów Michała Lamży ze spektaklu „Ginczanka. Przepis na prostotę życia" zrealizowanego przez Teatr na Plaży w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa. Zostanie zaprezentowany na kanałach: Facebook oraz Youtube Teatru na Plaży.

Realizacja i prowadzenie Małgorzata Wach. Goście: Agnieszka Przepiórska-Frankiewicz, Anna Gryszkówna.

W niedzielę Teatr na Plaży przygotował coś dla dzieci. O godzinie 11.00 najmłodsi zobaczą 4. odcinek miniserialu „Plastusiowo”, przygotowanego wspólnie z Teatrem Czwarte Miasto. Premiera czwartego odcinka odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 11.00 na stronie internetowej Teatr na Plaży oraz na kanale Youtube i Facebooku Teatru na Plaży.

W każdym odcinku dzieci mogą oglądać przygody bohaterów znanych ze spektaklu „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” powstałego na podstawie książki „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej ” w reżyserii Dariusza Majchrzaka. Każdy z odcinków jest realizowany w innej technice teatralnej, a dodatkowo po każdej opowieści dzieci poznają warsztatowe sekrety teatru cieni, teatru lalki, animacji poklatkowej czy tworzenia postaci z papieru. Na najmłodszych czeka też specjalna e-mailowa poczta plastusiowa. Można tam wysyłać swoje prace zainspirowane odcinkami serialu. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody! Czwarty odcinek to rysowanie mąką, animuje Magdalena Kurek

Teatr na Plaży zaprasza dzieci również na cykl warsztatów „Wiosenna rozbiegówka”. To zajęcia taneczno-ruchowe, które poprowadzą na zmianę w każdy poniedziałek, o godzinie 11.00 Kamila Maik i Asia Nadrowska, tancerki Sopockiego Teatru Tańca. Bazą do zajęć jest taniec współczesny oraz elementy tańca jazzowego. Główny cel tych zajęć to rozbudzenie świadomości własnego ciała, poprawienie koordynacji oraz doskonalenie motoryki. Prowadzące skupią się na dynamice ruchu i jej eksploracji na różnych płaszczyznach, z wykorzystaniem oddechu.

Podczas najbliższych poniedziałkowych zajęć z Asią, dzieci będą pracować z kontrastowymi względem siebie elementami takimi jak rozluźnienie i napięcie, wznoszenie i opadanie, przyspieszanie i zwalnianie. Podczas zajęć z Kamilą nie zabraknie nauki kręcenia piruetów czy też wiedzy z zakresu baletu, akrobatyki i gimnastyki artystycznej. Zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy!

Joanna Nadrowska, tancerka, instruktorka, choreograf. Od 2012 roku jest tancerką w Sopockim Teatrze Tańca. Współzałożycielka Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego. Obecnie prowadzi zajęcia taneczne w trójmiejskich szkołach tańca.

Kamila Maik, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Od najmłodszych lat tańczyła na deskach Opery Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Szkoliła swoje umiejętności tańca współczesnego pod okiem m.in. Andrzeja Morawca, Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka. Jest dyplomowaną tancerką tańca współczesnego, baletu oraz tańca charakterystycznego. Od 2015 roku związana z Sopockim Teatr Tańca z którym zrealizowała i współtworzyła wiele spektakli. Realizuje nie tylko projekty teatralne ale również teledyski trójmiejskich i zagranicznych twórców muzycznych. W roku 2018 została laureatką „Sopockiej Muzy dla Młodego Twórcy”. Od 2014 roku jest głównym trenerem tańca współczesnego oraz jazzowego w KS Kokartka z wieloma sukcesami swoich podopiecznych. Kamila jest niezwykle charyzmatyczną osobą, na zajęciach jest bardzo wymagająca, ale zawsze wspiera swoich podopiecznych i wie, że dobra atmosfera na zajęciach to podstawa.

„Wiosenna rozbiegówka” do zobaczenia na Facebooku oraz kanale Youtube Teatru na Plaży.

Więcej informacji na stronie internetowej Teatr na Plaży.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...