Oszczędzamy wodę, podlewamy hipodrom i remontujemy basen

Samochód podlewa trawnik na hipodromie, w tle widać konie
Fot. Fotobank.PL/UMS

Trwa wypompowywanie wody z miejskiego basenu przy ul. Haffnera. Woda jest transportowana na teren sopockiego hipodromu i jest nią nawadniany trawiasty tor wyścigowy. Zapełniony będzie również podziemny zbiornik, z którego woda wykorzystywana jest do nawadniania hal i placów treningowych.

– Susza i deficyt wody dają się coraz bardziej we znaki. Sopocka pływalnia nie była ostatnio używana, a 350 tys. litrów wody – nie chlorowanej – przyda się na Hipodromie. Posłuży do podlania torów wyścigowych i uzupełni podziemny zbiornik. Transportem zajęła się Ochotnicza Straż Pożarna Sopot i Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie. Dzięki! – nie kryje radości prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Sopocki basen miejski nie był przez ostatnie tygodnie użytkowany, woda w nim nie była chlorowana. Sanepid wyraził zgodę, by wodę z pływalni wykorzystać do podlewania terenów zielonych.

Po opróżnieniu basen będzie remontowany. W planach jest wymiana oświetlenia nad niecką, wymiana paneli natryskowych, orurowania. To kolejny już etap remontu sopockiej pływalni. W minionym roku obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ma m.in. wózki w strefie czystej, podnośnik w hali basenowej do opuszczania osób z niepełnosprawnością do niecki basenowej. Dodatkowo wykonany był generalny remont szatni; wymienione zostały płytki, szafki, ogrzewanie, drzwi, zainstalowano system dostępu obiektu.

Sopocki basen pływacki ma wymiary: 25 metrów na 12,5 metrów i głębokość od 60 cm do 160 cm. Posiada 6 torów. Głębokość basenu umożliwia swobodne pływanie, nawroty oraz naukę pływania dla dzieci i młodzieży.  

– Oszczędziliśmy dziś tysiące litrów wody, ale każdy z nas, na mniejszą skalę, można to zrobić także we własnym domu. Gorąco zachęcam do możliwości skorzystania z sopockiego programu małej retencji – dodaje prezydent Karnowski.

Przypominamy, że od 2011 r. Sopot dofinansowuje projekty wykorzystywania wody deszczowej, m.in. do podlewania przydomowych ogródków. W uchwale zapisana jest możliwość dofinansowania wykonania systemów drenażowych i systemów do gromadzenia wody deszczowej w granicach własnej nieruchomości. Na realizację tej inwestycji Gmina udziela dotacji w wysokości 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 1 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 5 tys. zł dla wielorodzinnego.

Co należy zrobić?

Można założyć np. ogród deszczowy w pojemniku albo w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolnostojący zbiornik na wodę opadową z dachu.

Mała, przydomowa retencja jest działaniem ekologicznym i odpowiedzialnym. Warto rozważyć taką możliwość, która wciąż nie jest u nas rozpowszechniona.

Zachęcamy do składania wniosków w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska sopockiego magistratu. Wniosek do pobrania znajduje się na: BIP/Sprawy do załatwienia/Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska/ Zasady udzielania i rozliczania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Miasta Sopotu na dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych na terenie Miasta Sopotu/ załącznik nr 1 – wzór zgłoszenia: BIP Sopot - zasady udzielania i rozliczania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Miasta Sopotu

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...