Gość Literackiego Sopotu z Nagrodą Historyczną „Polityki”

Dwaj mężczyźni na spotkaniu autorskim. Ten z prawej mówi do mikrofonu.
Grzegorz Gauden (z prawej) i Marian Turski na spotkaniu z czytelnikami podczas festiwalu Literacki Sopot 2019. fot. Bogna Kociumbas/Literacki Sopot

Grzegorz Gauden znalazł się wśród laureatów tegorocznej edycji Nagród Historycznych „Polityki”. Nagrodzony autor spotkał się z czytelnikami podczas ubiegłorocznego festiwalu Literacki Sopot.

Grzegorz Gauden został laureatem Nagrody Historycznej „Polityki” za książkę „Lwów. Kres Iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918”, wydanej nakładem wydawnictwa Universitas. Tak o autorze publikacji i jego książce pisze Marcin Zaremba:

- Gauden to odważny facet. (…) Swoją książką każe nam inaczej spojrzeć na wydarzenia i emocje sprzed wieku. Napisał o częściowo zapomnianym (przynajmniej przez polskich historyków) pogromie we Lwowie, który zaczął się od trywialnego, bandyckiego rabunku na żydowskim jubilerze. Rabowanie, a z nim bestialstwo rozlały się na wszystkie kwartały miasta zamieszkane przez ludność żydowską. Ten historyczny reportaż zbudowany jest na suchych relacjach świadków (…)”.

O książce „Lwów. Kres Iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” wydanej w maju ub. roku Grzegorz Gauden miał okazję opowiedzieć sopockiej publiczności podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot. Spotkanie, które odbyło się w sierpniu 2019 roku, poprowadził Marian Turski. Kto nie miał wówczas okazji być na spotkaniu autorskim, może posłuchać rozmowy, jaką z Grzegorzem Gaudenem przeprowadził Roman Wojciechowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Rozmowa została zarejestrowana już po nominacji autora książki do Nagrody Historycznej „Polityki". Można jej posłuchać na facebookowym profilu Biblioteka Sopocka

Więcej o książce Gaudena i tegorocznej edycji Nagród Historycznych „Polityki" przeczytać można na stronie internetowej tygodnika "Polityka".

Grzegorz Gauden jest prawnikiem, ekonomistą i dziennikarzem. W latach 70-tych ubiegłego wieku działał w studenckim ruchu kulturalnym i prasie studenckiej, w latach 1980-1981 w prasie niezależnej w Poznaniu. Był redaktorem naczelnym „Wiadomości Dnia" i „Obserwatora Wielkopolskiego", wydawanych przez NSZZ Solidarność. Internowany od 13 grudnia 1981 do lipca 1982. Na emigracji w Szwecji był przewodniczącym Szwedzkiego Komitetu Poparcia Solidarności. Do Polski wrócił w 1993 roku. W latach 1999-2006 był prezesem „Presspubliki", wydawcy dziennika „Rzeczpospolita”. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" w latach 2004-2006. W latach 2000-2003 prezes Izby Wydawców Prasy. W latach 2008-2016 kierował Instytutem Książki.

Marian Turski, ur. w 1926 roku polski historyk i dziennikarz pochodzenia żydowskiego. Od 1958 roku publicysta i kierownik działu historycznego tygodnika „Polityka”. W czasie II wojny światowej, w 1942 roku, przesiedlony do getta w Łodzi, później węzień niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, od 2009 przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...