„Oświęcim. Czarna zima". Spotkanie z autorem książki

Czarno-biały tytuł książki na tle rozgwieżdżonego nieba.
Fragment okładki książki „Oświęcim. Czarna zima” autorstwa Marcina Kąckiego.

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Bliżej historii - Live" będzie Marcin Kącki, dziennikarz, autor książki „Oświęcim. Czarna zima". Spotkanie będzie dostępne na facebookowym profilu Muzeum Sopotu we wtorek, 26 maja.

Marcin Kącki, dziennikarz „Gazety Wyborczej", autor reportaży prasowych na tematy społeczno-historyczne, z których trzy ukazały się w formie książek, w tym słynny „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”. Tym razem tematem jest Oświęcim. Autor zadaje mieszkańcom tego miasta pozornie proste pytanie: Jak się tu żyje? „Oświęcim. Czarna zima” to zapis rozmów ze zbieraczami, którzy maniakalnie poszukują pamiątek z obozu Auschwitz. Rozmówcy Kąckiego to także ostatni oświęcimski Rom, żyjący w cieniu przemilczanego pogromu, to ludzie, którzy boją się zejść do własnej piwnicy, mieszkańcy osiedla, którzy bramę obozową mijają w drodze na zakupy, a także ci, którzy nie otwierają okien, by nie czuć smrodu z kominów trujących zakładów chemicznych.

Pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu jest próbą zbadania, czy raz puszczone w ruch mechanizmy zła zatrzymują się powoli. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. I nikt nie pokazuje tego lepiej niż Kącki. Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć?"
(na podstawie materiałów Wydawnictwa Znak).

Spotkanie z Marcinem Kąckim odbędzie się online. Można je będzie obejrzeć na profilu Fb Muzeum Sopotu we wtorek, 26 maja o godzinie 17.00. Z autorem książki rozmawiać będzie Dagny Kurdwanowska.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...