Co nowego w Art Inkubatorze?

Zdjecie czarno-białe. Kobieta - widać pół twarzy - trzyma pędzle malarskie.
Joanna Rusinek. Fot. materiały prasowe

Na stronie sopockiego Art Inkubatora pojawiły się nowe teksty i obrazy. Opisują między innymi postawy artystów wobec pandemii i ograniczeń jakie przyniosła.

W cyklu „Chwila z kulturą”, można już przeczytać esej Joanny Rusinek, artystki wizualnej. Tekst zatytułowany „Wszyscy żyjemy pod tym samym niebem” został dodatkowo zilustrowany animacją pt. „Niebo”, której współautorem jest syn artystki, Bruno. Esej i animacje znaleźć można na stronie internetowej Goyki 3 Art Inkubator.

W tym samym cyklu znajdziemy też „Listy do domu. Polsko-holenderskie notatki z pandemii” Weroniki Morawiec i Julii Sokolnickiej. Psycholożka i reżyserka wspólnie, choć na odległość, przygotowują projekt „Inne Rytmy”. Finał ma się odbyć w Sopocie, lecz plany zaburzyła pandemia. Julia i Weronika udostępniają nam zatem fragment swojej polsko–holenderskiej korespondencji.

Na Blogu pisanym na stronie Art Inkubatora pojawiła się także nowa seria artykułów zatytułowanych „Co innego w świecie?”. Jest to przegląd oddolnych inicjatyw artystycznych z różnych krajów, które powstały w odpowiedzi na sytuację pandemiczną. Bohaterem wpisu są Art Workers Italia. To Włochy były jednym z pierwszych europejskich państw, które w znaczący sposób dotknęła epidemia koronawirusa. Cała Europa obserwowała jak po kolei zamykają się najpierw poszczególne rejony kraju, a później całe państwo. Setki czy nawet tysiące osób zostały bez pracy, bez możliwości realizowania projektów, bez środków do życia. Inicjatywa, która powstała w odpowiedzi na ograniczoną reakcje włoskiego rządu w tym trudnym czasie to właśnie  Art Workers Italia. Stowarzyszenie jest rodzajem artystycznego think tanku. Siłą Art Workers Italia jest zjednoczenie się środowiska, a także współpraca na rzecz  przyszłości wszystkich pracowników sztuki.

***

Joanna Rusinek, artystka wizualna, zajmuje się malarstwem, rysunkiem, plakatem, tworzy instalacje. Od 2009 roku w duecie z Filipem Kalkowskim tworzą grupę artystyczną „Wolny Związek Zawodowy“ oraz wspólną Pracownię / Galerię KIT w Sopocie. Od 2019 przestrzeń życiowo zawodową dzieli na Sopot oraz Berlin. 

Weronika Morawiec, urodzona w Katowicach, mieszkająca od prawie 30 lat w Sopocie lub okolicach. Z wykształcenia psycholożka i specjalistka terapii uzależnień, od 2018 pracuje przy projektach artystycznych i wychowuje dwójkę synów. Jest częścią kolektywu NOKS, z którym pracowała przy konferecji i warsztatach Light As A Creative Tool w Gdańsku oraz przy projektach międzynarodowych związanych ze sztuką mediów i light art: ON Public Gallery, warsztatach i pokazach, wystawie Sightlines w Tunisie. Od grudnia 2019 roku współpracuje z Julią Sokolnicką, Waelem El Allouche i innymi artystami przy okazji projektu INNE RYTMY. Była uczestniczką programu Curatorial Intensive podczas Lagos Biennial of Contemporary Art w Nigerii. Współpracuje z galeriami Tunis Central oraz  Selma Feriani Gallery.

Julia Sokolnicka, reżyserka filmów dokumentalnych i eksperymentalnych oraz koordynatorką interdyscyplinarnych projektów badawczych. Studiowała Filozofię na UW i reżyserię filmową w WRITV w Katowicach. Była też związana z Warszawską Szkołą Wajdy. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i kostiumograf. W 2014 roku przeprowadziła się do Amsterdamu, gdzie rozpoczęła trans-dyscyplinarną  praktykę artystyczną. Od dyplomu Artistic Research in Film na Niderlandzkiej Akademii Filmowej, współpracuje z Holenderskimi instytucjami kultury jako badaczka i archiwistka. W swoich autorskich projektach zajmuje się choreografiami społecznymi, problematyką negocjacji, protokołu, nowymi narracjami filmowymi i nawigacją dużych archiwów audiowizualnych. Jest współzałożycielką kolektywu Physical People oraz Researcher’s Office i  Proffesional Standards Network for Artiststs. Jest także pomysłodawczynią i koordynatorką programu Hearth poświęconego nowym kierunkom w kinie tworzonym w kontekście researchu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...