„Sztuka w kulturze głuchych"

Uśmiechnięta dziewczyna w dżinsach, trzyma się pod boki. Na ścianie w tle kolorowe malunki.
Justyna prowadząca video blog. Fot materiały prasowe

Goyki 3 Art Inkubator uruchamia na swojej stronie internetowej nowy cykl pt. „Sztuka w kulturze głuchych", pokazujący sztukę w wykonaniu osób niesłyszących wyrażaną językiem migowym. Pierwszy odcinek w piątek, 29 maja.

Przez trzy tygodnie na stronie internetowej Goyki 3 Art Inkubator będą pojawiać się teksty w formie videoblogów w języku migowym, z tłumaczeniem na język polski w napisach dla osób słyszących. Temat serii to „Sztuka w kulturze głuchych" 

Jak wygląda sztuka w wykonaniu osób głuchych, wyrażana w polskim języku migowym? 
Jest przede wszystkim różnorodna, tak jak różne są potrzeby odbiorców i sposoby manifestowania i wyrażania jej przez twórców. To malarstwo i sztuki wizualne, fotografia, film, teatr, performance, a nawet poezja migowa. Bardzo popularny wśród osób głuchych jest nurt zwany Deaf Art. Jak mówi Justyna, prowadząca video blog:

- Deaf Art to sztuka wykonywana przez głuchych artystów, bazująca na ich doświadczeniu bycia głuchym, wyrażaniu tożsamości osób głuchych, na metaforach odnoszących się do świata głuchych.

Sztukę głuchych wyróżnia wyjątkowa ekspresja bogata zarówno w treści jak i emocje. W Visual Vernacular (miganie pantomimiczne) język migowy komponuje się niesamowicie płynnie z mową ciała, wyraża emocje, które są dla osób głuchych bardzo ważne.

Kilka słów od Justyny prowadzącej vlog:

-uwielbiam podejmować wyzwania. Nie mam jednego zmysłu, słuchu. To nieraz popycha mnie do odważnych kroków i przełamywania lodu. Czasami denerwuje mnie panika przed nieznanym, ale jak przekraczam próg tej paniki, to mam już totalny luz! ???? Na co dzień pracuję w studio graficzne uho., gdzie specjalizuję się w szeroko pojętej grafice użytkowej i oferuję projekty z zakresu ilustracji, identyfikacji wizualnej, a także nagrywam filmy w polskim języku migowym w Galerii Labirynt w Lublinie, gdzie pokazuję, jak integrować się ze sztuką współczesną i działać w instytucjach kultury. Poruszam się w obszarach dostępności współpracując z innymi lubelskimi instytucjami kultury, gdzie wspieramy się wzajemnie, doradzamy. Próbuję rozgryźć twardy orzech. Oprócz tego wyruszam na dalsze wody do innych miast, edukuję w PJM, prowadzę warsztaty, opowiadam o sztuce, między innymi w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Galerii Arsenał w Białymstoku. Dużą wagę przywiązuję do zbudowania efektywnej komunikacji z Głuchymi.

Tu można zobaczyć pierwszy odcinek vloga „Sztuka w kulturze głuchych".

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...