Bezpieczny Sopot. Przygotowania do sezonu

Ratownik WOPR jedzie na quadzie po plaży brzegiem morza
Fot. Fotobank.PL/UMS

– Przygotowujemy się do przyjęcia turystów w mieście. Wszystkie sopockie hotele i obiekty skategoryzowane już funkcjonują i są przygotowane do przyjęcia gości w obowiązującym obecnie reżimie sanitarnym. Problem stanowią apartamenty, szczególnie te, które nie są wpisane do ewidencji miejsc noclegowych i sąsiadują z mieszkaniami sopocian – podsumowuje przygotowania do sezonu w Sopocie wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo w naszym mieście spotkały się na odprawie dotyczącej nadchodzącego sezonu letniego.

O działaniach policji informował insp. Piotr Bolin, Komendant Miejski Policji w Sopocie. Komendant przedstawił statystykę zdarzeń za miniony sezon, odnosząc ją do przewidywań tegorocznych. Zwrócił uwagę, że najczęściej giną w kurorcie rowery i telefony komórkowe. Warto więc zachować szczególną ostrożność.

Zmorą popularnych miejscowości turystycznych jest nieprawidłowe parkowanie przyjeżdżających aut. Na tym problemie skupią się w tym sezonie mundurowi w Sopocie.

Będą także dodatkowe patrole policji, szczególnie w weekendowe noce. Do Sopotu oddelegowanych zostanie dodatkowych 10 policjantów, którzy pomagać będą miejscowym funkcjonariuszom. Nad bezpieczeństwem w mieście czuwać będą policjanci m.in. w patrolach rowerowych, motocyklowych (2 nowe pojazdy kupiło miasto), wywiadowcy oraz funkcjonariusze pracujący w mobilnym komisariacie.

Ograniczenia

Warto przypomnieć, że zarówno na sopockiej plaży, na wydmach, jak i w innych miejscach publicznych, poza ogródkami gastronomicznymi, obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu przez całą dobę. Na całej długości sopockiej plaży obowiązuje zakaz slipowania skuterów wodnych ( z wyjątkiem służb ratowniczych), co w praktyce oznacza zakaz działania plażowych wypożyczalni skuterów. Skutery mogą jedynie cumować w sopockiej marinie.   

Wciąż zmagamy się w kraju z epidemią koronawirusa. Warto pamiętać o zasadach zachowania dystansu, a w dużych zbiorowiskach ludzi, gdzie trudno o dystans – należy zakładać maseczki.

Bezpiecznie nad wodą

W Sopocie działa 9 kąpielisk morskich:

 • Kąpielisko Morskie Sopot Kamienny Potok – Koliba – o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane między wejściami na plażę nr 4 a 6. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – Hotel Sopot – Beach Club – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane 50 m od wejścia na plażę nr 10 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – Hotel Haffner – Esentra – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane między wejściami na plażę nr 13 a 16. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – Park Północny I – o długości linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane 30 m od wejścia na plażę nr 17 w kierunku wejścia nr 16 i 70 m w kierunku wejścia nr 18  wzdłuż linii brzegowej. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – Park Północny II – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane w odległości 65 m od wejścia na plażę nr 20 w kierunku wejścia nr 19 i 35 m w kierunku mola wzdłuż linii brzegu. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – K22 – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej zlokalizowane w odległości 100 m od wejścia na plażę nr 22 w stronę mola. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – Łazienki Południowe – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane w odległości 50 m od mola (po stronie południowej) w kierunku wejścia na plażę nr 23. Funkcjonować będzie od 15 czerwca do 15 września 2020r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – EKO – Tropikalna Wyspa – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej, zlokalizowane 50m od wejścia na plażę nr 26 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej. Funkcjonować będzie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.
 • Kąpielisko Morskie Sopot – 32 A – 33 – o długości  linii brzegowej 100 m i 50 m w głąb Zatoki Gdańskiej zlokalizowane 50 m od wejścia na plażę nr 33 w obu kierunkach wzdłuż linii brzegowej. Funkcjonować będzie 27 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.

W Sopocie mamy 900 m plaży strzeżonej, na której w godz. 9.30-17.30 czuwa 27 ratowników WOPR. Dodatkowo nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa koordynator oraz dwie dwuosobowe grupy interwencyjne, które działają codziennie w godz. 8.00-20.00. Grupy te wyposażone są w: 4 łodzie motorowe, 2 skutery wodne, 2 quady (jeden kupiony z Budżetu Obywatelskiego) oraz samochód osobowy. Całodobowo dyżur pełni również dyspozytor w Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, do którego trafiają połączenia  z numeru ratunkowego nad wodą: 601 100 100. W nocy dyżury wolontaryjne pełnią ratownicy grupy interwencyjnej – jest to od 2 do 6 osób.

Łącznie nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwa każdego dnia od 35 do 50 ratowników.

Plażą miejską zarządza sopocki MOSiR, za pozostałe kąpieliska odpowiadają dzierżawcy prywatni, którzy – by zapewnić bezpieczeństwo – podpisują umowę z sopockim WOPR, a także z firmą sprzątającą plażę (sprzątanie mechanicznie). Dbają też o porządek na swoich odcinkach plaż (śmieci, zalegające na piasku glony). Dzierżawcy prywatni, a także MOSiR, udostępniają też toalety i prysznice.

Również i w tym roku nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwać będzie karetka wodna sopockiego pogotowia.

Sprzątanie plaż

Od maja do września sopockie plaże sprzątane są codziennie. Sprzątanie obejmuje: opróżnianie śmietników, usuwanie glonów z linii brzegowej i tego, co wyrzuci morze. Raz w tygodniu odbywa się sprzątanie mechaniczne z przesiewaniem piasku. Firma sprzątająca pracuje codziennie, 7 dni w tygodniu, w godz. 5.00-20.00, w razie potrzeby (np. gdy jest więcej glonów) także o innych porach, również nocą.

Maszyny: 3 ciągniki rolnicze, 2 przesiewarki do piasku (duża i mała), 1 ładowarka, 1 włóka do wyciągania śmieci, wygładzania i napowietrzania piasku.

Śmietniki opróżniane są codziennie, w godz. 5.00-20.00, w razie potrzeby są także dodatkowe dyżury. W weekendy, przy ładnej pogodzie, z plaży (miejskiej) zbieranych jest około 800 kg śmieci (z koszami na śmieci 3 tony). W tygodniu, przy ładnej pogodzie, około 500 kg.

Poza sezonem (październik – kwiecień) plaże sprzątane są 3 razy w tygodniu (sprzątanie ręczne, śmieci, opróżnianie koszy).

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością

Przy wejściu na plażę nr 23 znajduje się kładka dla osób z niepełnosprawnością. W sezonie wakacyjnym funkcjonuje również dla osób z niepełnosprawnościami amfibia, czyli specjalny wózek, który jest wyposażony w szerokie koła i pływaki, co pozwala na unoszenie się na wodzie. Druga kładka dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się przy wejściu nr 37.

Prysznice i przebieralnie

Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z pryszniców i z przebieralni. Na plażach miejskich działa: 16 przebieralni, w tym jedna dla osób z niepełnosprawnościami (wejście nr 23) oraz 18 pryszniców. Na całej długości plaży znajduje się 26 miejsc z toaletami ogólnodostępnymi w lokalach gastronomicznych dzierżawców. Dzierżawcy mają w umowach zapisy, że muszą mieć minimum 2 toalety ogólnodostępne, odpłatne. Niektórzy z nich mają ich zdecydowanie więcej, nawet cztery.

W tym sezonie w każdej przebieralni zamontowany zostanie dystrybutor z płynem dezynfekującym.

Dodatkowo na plaży miejskiej (wejście nr 23 przy molo) stanie toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  

Pies na plaży

Od 1 maja do 30 września obowiązuje zakaz wchodzenia z psami na plażę. W sezonie letnim został wyznaczony odcinek plaży od granicy z Gdynią do wejścia nr 2 oraz pomiędzy wejściami 43 a 45, gdzie można przez cały dzień wejść z psem.

Zgubione przedmioty

Na sopockiej plaży nie ma biura rzeczy znalezionych. Turyści mogą zgłaszać zgubienie bądź znalezienie rzeczy w sopockim WOPR, u ratowników będących na kąpieliskach oraz w biurze MOSiR, tel. 58 550 12 15, w godz. 7.00-15.00.

Szacowane koszty w 2020 r.:

 • utrzymanie w czystości plaż miejskich – 475 tys. zł,
 • obsługa ratownicza 184 tys. zł.

Podane kwoty są wartościami netto.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...