Wybory Prezydenta RP – to warto wiedzieć

Fot. Pixabay

Pierwsza tura wyborów Prezydenta RP zarządzona jest na niedzielę, 28 czerwca 2020 r. Jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia, druga tura odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00-21.00. Każdy, kto przyjdzie do lokalu wyborczego przed godz. 21.00, będzie miał prawo oddać głos.

Wszystkie osoby, które ustawią się w kolejce do godz. 21.00, a nie zdążą wejść do lokalu wyborczego, będą mogły oddać głos. Prosimy jednak o takie rozplanowanie czasu, by głosowania nie zostawiać na ostatnią chwilę.

Głosować możemy w lokalu wyborczym, w którym znajdujemy się w spisie wyborców (lub w innym lokalu w Polsce lub za granicą na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania).

Obwieszczenie Prezydenta Miasta Sopotu o numerach oraz granicach obwodów głosowania

Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, czyli dowód osobisty lub paszport. Warto zabrać ze sobą długopis oraz jednorazowe rękawiczki.

Po otrzymaniu karty wyborczej należy udać się do jednej z kabin, a następnie na karcie do głosowania umieścić jeden znak „X”. Postawienie kilku znaków „X” na karcie do głosowania, dopisywanie treści lub pozostawienie niewypełnionych pól automatycznie unieważni głos. Prawidłowo wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do specjalnie przygotowanej przezroczystej urny.

W dniu wyborów Urząd Miasta Sopotu zapewni możliwość bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych osobom z niepełnosprawnością lub starszym, mającym kłopoty z poruszaniem się. Potrzebę taką należy zgłosić w dniu wyborów, czyli w niedzielę, pod numerami telefonów: 58 52 13 651 i  58 52 13 652 lub 58 52 13 654, podając swój dokładny adres. Wówczas zostanie określona dokładna godzina transportu. Dowóz odbywać się będzie w godz. 10.00-15.00.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca, który głosuje na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, może oddać głos w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest z urzędu skreślony ze spisu wyborców w Sopocie.

Wyborca, który otrzymał dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów), nie ma obowiązku w obu turach głosować w tym samym miejscu i lokalu wyborczym.

Głosowanie korespondencyjne

Termin wrzucenia kopert zwrotnych do skrzynek pocztowych lub dostarczenia ich do urzędów gmin mija w piątek, 26 czerwca. Również w dniu wyborów w godzinach otwarcia lokali będzie możliwe dostarczenie kopert do właściwych obwodowych komisji wyborczych – osobiście lub za pośrednictwem innych osób.

Ważne! Z kopertą należy udać się do przewodniczącego komisji lub zastępcy. Ten otworzy pierwszą kopertę, wyjmie zaświadczenie i dołączy do spisu wyborców. Zamkniętą drugą kopertę (z kartą wyborczą) należy wrzucić do urny.

Wrzucenie do urny koperty zawierającej zaświadczenie spowoduje nieważność głosu.

Trzy komisje w innych miejscach

Przypominamy, że z uwagi na stan epidemii, w Sopocie zmienione zostały siedziby trzech obwodowych komisji wyborczych. Nie będzie można zagłosować w Domu Pomocy Społecznej ani Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Zmieni się także dotychczasowa siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej nr 19, która do tej pory mieściła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 8. I tak:

Obwód nr 4

Dotychczasowa siedziba OKW nr 4, mieszcząca się w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. Jadwigi Titz-Kosko przy pl. Zdrojowym 3, została przeniesiona do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul. Książąt Pomorskich 16/18 w Sopocie.

Obwód nr 12

Dotychczasowa siedziba mieszcząca się w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 49 została przeniesiona do siedziby Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej przy ul. Gen. Władysława Andersa 27 w Sopocie. DPS pozostaje obiektem zamkniętym.

Obwód nr 19

Dotychczasowa siedziba znajdowała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 8 w Sopocie przy ul. Mazowieckiej 26. OKW nr 19 ze względu na małą powierzchnię tego lokalu i przewidywane trudności w zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego członków komisji oraz wyborców, została przeniesiona do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Las Academy przy ul. Kujawskiej 50/52 w Sopocie.

Przed nowymi lokalami wyborczymi oraz tymi obiektami, w których zwyczajowo był lokal, pojawią się tablice informacyjne.

Jeśli głosują Państwo na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania – warto sprawdzić, w którym lokalu wyborczym kolejka chętnych do oddania głosu jest najmniejsza. Czasami krótki spacer do kolejnego lokalu wyborczego zajmie mniej czasu, niż stanie w kolejce.

Turysto!

Nie tylko w Państwowej Galerii Sztuki znajduje się lokal wyborczy. W pasie nadmorskim oraz centrum miasta mają Państwo do dyspozycji następujące lokale wyborcze:

  • Muzeum Sopotu, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8 (tuż przy alejce nadmorskiej w kierunku do Gdańska);
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7 im. Tadeusza Kościuszki (wejście od ul. Goyki 7 – Hala 100-lecia), ul. Jana Jerzego Haffnera 55, kilkaset metrów od ul. Bohaterów Monte Cassino w kierunku Gdyni);
  • Zespół Szkół Handlowych, ul. Tadeusza Kościuszki 18/20. Lokal dostosowany jest do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami (przy dworcu);
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Marii Grzegorzewskiej, ul. Kazimierza Wielkiego 14. Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami;
  • Uniwersytet Gdański, ul. Armii Krajowej 119/121. Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...