Kino Letnie na molo

Kino letnie na molo. Widać deski i publiczność siedzącą na leżakach.
Kino Letnie na molo w Sopocie. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Od środy, 1 lipca, sopockie molo wieczorami będzie gościć kino pod gwiazdami. Festiwal Kino Letnie Sopot - Zakopane potrwa przez całe wakacje. Projekcje filmowe będą się odbywać także w Zakopanem i Giżycku.

Trzynasta edycja festiwalu obfituje w wyjątkowe atrakcje. Nowością jest bezpłatna aplikacja Listen Everywhere dostępna w kawiarni festiwalowej Koło Molo w Sopocie i na terenie kina w Zakopanem. Na specjalnych kanałach audio można będzie usłyszeć wywiady filmowe z gwiazdami kina, zapowiedzi repertuarowe oraz posłuchać najlepszych fragmentów audiobooków od Storytel. W każdy piątek wakacji, w ogródku kawiarni Koło Molo odbywać się będą dodatkowe projekcje w formule Silent Cinema. Dzięki wykorzystaniu aplikacji, dźwięk z filmu jest emitowany bezpośrednio na telefony i słuchawki widzów. W ciągu dnia nie zabraknie kina familijnego i dla dzieci. Repertuar Silent Cinema został wybrany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kino Dzieci.

Ze względu na tegoroczną, wyjątkową sytuację, w trosce o komfort i bezpieczeństwo widzów, do wygrodzonych stref kin letnich będzie można wejść dopiero po dobrowolnym, bezdotykowym pomiarze temperatury i zdezynfekowaniu rąk. Kinomani zasiądą na leżakach ustawionych w odpowiedniej odległości tak, by zachować wymagany dystans społeczny. Podczas seansów, zarówno obsługa kina, jak i widzowie będą nosić maseczki lub przyłbice. Więcej szczegółów na stronie internetowej: Kino Letnie. 

Tydzień na wielkim ekranie 

Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne:

Poniedziałki: Siła Muzyki

Filmy o tematyce muzycznej, w tym wyjątkowy dokument „Amy”, opowiadający o charyzmatycznej wokalistce Amy Winehouse oraz „8. mila” - film, zainspirowany życiem rapera Eminema.

Wtorki: Klasyki polskiego kina

Na ekranie pojawią się filmy, z których dialogi weszły na stałe do codziennego życia Polaków, wśród nich: „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Kiler”.

Środy: Oscary

W niepowtarzalnych plenerowych okolicznościach widzowie zobaczą najsłynniejszego „Shreka” na świecie, „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem, oraz obsypany nagrodami „Green Book”.

Festiwalowe czwartki: kino artystyczne

Tego dnia będą pokazywane najciekawsze produkcje docenione na festiwalach w Berlinie, Cannes czy San Sebastian, w tym m.in. „Carol” ze zjawiskową Cate Blanchett, „Ból i blask” Pedro Almodovara z nagrodzonym Złotą Palmą Antonio Banderasem, czy łamiący serce „Kafarnaum” Nadine Labaki.

Piątki ze Storytel: kino w związku z literaturą

Na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: „Wielki Gatsby”, „Mały Książę”, i „Sherlock Holmes”.

Soboty: 125 lat kina

Tego dnia na wielkim ekranie będą królować kultowe produkcje, do których widzowie zawsze wracają z dużym sentymentem – np. wzruszający film „Cinema Paradiso”, komedia „Pół żartem, pół serio” z Marylin Monroe, czy musical „Blues Brothers”.

Kobiece Niedziele

W tej sekcji zgromadzono filmy pokazujące wyraziste kobiece bohaterki. W repertuarze sąsiadują ze sobą: głośny film „Jestem taka piękna” z niezrównaną Amy Schumer, kameralne „Podwójne życie” z Juliette Binoche oraz  porywający musical „Dreamgirls” z Beyoncé Knowles i Jennifer Hudson.

Jubileusz kina

Z okazji 125-lecia kina organizatorzy przygotowali specjalną podstronę festiwalu 125 lat kina, na której można bezpłatnie obejrzeć perły światowej kinematografii, wyselekcjonowane z tej okazji wspólnie z miesięcznikiem „Kino”. Wśród nich krótkie filmy z udziałem Charlie’go Chaplina, bez którego nie sposób wyobrazić sobie historii kina. Kinomaniacy będą mogli wrócić do takich hitów jak „Robin Hood” z 1922 roku czy „Gabinet Doktora Caligari” z roku 1920. Co ciekawe, w tej przestrzeni spotka się przeszłość z teraźniejszością. Do obejrzenia w tej sekcji również etiudy młodych studentów polskich szkół filmowych – kontynuatorów słynnych braci Lumière, którzy 125 lat temu wyznaczyli kierunek przyszłym pokoleniom filmowców.

Plenerowe projekcje startują o zachodzie słońca. W Sopocie o godz. 22:00 w lipcu i 21:30 w sierpniu, zaś w Zakopanem i Giżycku pół godziny wcześniej - w lipcu o 21:30, a w sierpniu o 21:00.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie Kino Letnie  

Aktualności, wydarzenia i ciekawostki dostępne na: Facebook. KinoLetnie na Instagramie: #mamplannakinoletnie

Seanse są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na molo w Sopocie.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...