„Autorytet i przyzwoitość w polityce" – debata na molo i odsłonięcie pomnika Władysława Bartoszewskiego. Oglądaj transmisję na żywo na naszej stronie

Starszy mężczyzna w garniturze i okularach łapie się za głowę.
Fragment sopockiej wystawy plenerowej poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Debata „Autorytet i przyzwoitość w polityce” z udziałem byłych prezydentów Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego oraz wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odbędzie się w niedzielę, 5 lipca, w muszli koncertowej na molo. Spotkanie będzie otwarte dla publiczności i poprzedzi odsłonięcie pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie.

Niedzielna debata „Autorytet i przyzwoitość w polityce” rozpocznie się o godzinie 17.00. Na scenie muszli koncertowej na sopockim molo zasiądą dwaj byli prezydenci Rzeczypospolitej, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, a także wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska. Temat debaty jest nie przypadkowy i wiąże się z osobą Władysława Bartoszewskiego. Profesor, bo tak zwykło sie o nim mówić, był autorem wielu powiedzonek, wśród których najsłynniejsze to „Warto być przyzwoitym". O tej właśnie przyzwoitości lub jej braku na polskiej scenie politycznej dyskutować będą politycy podczas debaty. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców – Sopotu i Trójmiasta, a także gości i turystów. Wstęp wolny.

Po zakończeniu debaty w muszli koncertowej na molo, jej uczestnicy i zaproszeni goście przejdą pod sopocki dworzec PKP, gdzie o godzinie 19.00 zostanie odsłonięty pierwszy w Polsce pomnik Władysława Bartoszewskiego. Pomnik stanie przy budynku Sopot Centrum, przy ulicy Kościuszki 14.

Debacie polityków i odsłonięciu w Sopocie pomnika Władysława Bartoszewskiego towarzyszy także wystawa plenerowa poświęcona pamięci profesora Bartoszewskiego otwarta przy budynku Sopot Centrum, a następnie, 3 lipca, przeniesiona na plac Przyjaciół Sopotu. Wystawa ma charakter biograficzny. Pokazuje Władysława Bartoszewskiego jako osobę prywatną, działacza opozycji, publicystę i polityka. Do stworzenia wystawy wykorzystano materiały między innymi ze zbiorów: Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Pana Tadeusza, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz z kolekcji prywatnej Marcina Barcza. Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym. Organizatorzy: Muzeum Sopotu i Gmina Miasta Sopotu. Autorem tekstów jest Mariusz Kubik, prezes Zarządu Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Ponadto 4 lipca w Muzeum Sopotu o godz. 15.00 odbędzie się pokaz filmu „Budowniczy mostów” Zofii Kunert. Projekcję poprzedzi spotkanie z autorką. Film prezentowany był w Warszawie, Zgorzelcu, Dreźnie, Hamburgu, Berlinie, Opolu, Łodzi, a ostatnio w Instytucie Kultury Polskiej w Darmstadt. Wszędzie spotykał się z dużym zainteresowaniem i prowokował do dyskusji na temat skomplikowanych relacji polsko-niemieckich. Film powstał jako niezależna produkcja w 2017 roku. Powstanie filmu wsparły Fundacja Konrada Adenauera i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ten półgodzinny dokument jest poświęcony zaangażowaniu Władysława Bartoszewskiego na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Szczególną wartość mają archiwalne fragmenty historycznego wystąpienia Profesora w Bundestagu z 1995 roku, gdzie przemawiał jako pierwszy Polak w historii. Władysława Bartoszewskiego wspominają m.in.: była konsul w Monachium Elżbieta Sobótka, prezydent Bronisław Komorowski, były student Profesora, poprzedni ambasador Niemiec w Polsce Manfred Hutterer, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku Basil Kerski. Szczegóły dotyczące zapisów na pokaz filmowy znaleźć można na stronie Muzeum Sopotu.

Władysław Bartoszewski był wybitnym mężem stanu, powstańcem warszawskim, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Auschwitz, działaczem społecznym, historykiem, opozycjonistą, dziennikarzem, politykiem, dyplomatą, kawalerem Orderu Orła Białego, odznaczonym medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Niekwestionowany autorytet moralny. W 2007 roku Rada Miasta nadała Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu. 

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...