NDI Sopot Classic. 1 sierpnia Gala Operowa

Mężczyzna w czarnym garniturze na plaży. Siedzi na piasku z ręką pod brodą.
Ingolf Wunder. Fot. materiały prasowe Sopot Classic

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic, jeden z najważniejszych polskich festiwali, rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 1 sierpnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, zobaczymy uznane światowe gwiazdy i unikalne produkcje artystyczne.

Tegoroczny 10. NDI Sopot Classic przybliży kulturę i muzykę naszych czeskich sąsiadów. W niedzielę, 26 lipca, w I części Koncertu Inauguracyjnego zabrzmią utwory Antonina Dworzaka, Bedricha Smetany. Solistami będą czołowi polscy śpiewacy – Izabela Matuła (sopran) i Piotr Buszewski (tenor), którzy zaprezentują fragmenty z czeskich oper, a także wiolonczelista wirtuoz Maciej Kułakowski.

Gwiazdą II części koncertu będzie wielka dama czeskiej piosenki Helena Vondrackova, która zaśpiewa swoje najsłynniejsze utwory.

Jak co roku jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic poświęcony został twórczości polskich kompozytorów. W tym roku w Koncercie Muzyki Polskiej, w środę 29 lipca, usłyszymy arcydzieło światowej literatury muzycznej Koncert fortepianowy e-moll, op. 11 Fryderyka Chopina. Zagra Ingolf Wunder, laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, artysta uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych interpretatorów muzyki Chopina.

W drugiej części koncertu zabrzmi utwór skomponowany w 1976 r. III Symfonia pieśni żałosnych, który przyniósł Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu niespotykaną w świecie muzyki współczesnej popularność. Partię solową w Symfonii wykona Katarzyna Trylnik (sopran), artystka na stałe związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Tegoroczna edycja festiwalu zakończy sie w sobotę, 1 sierpniaGalą Operową. Na scenie pojawi się pochodzący z Meksyku Rolando Villazón, uznawany za jednego z największych żyjących tenorów na świecie. Artyście towarzyszyć będzie sopranistka Pumeza Matshikiza, pochodząca z RPA gwiazda światowej opery, uznana przez „Independent” za jeden z najbardziej ekscytujących współczesnych głosów operowych.

Wszystkie koncerty odbędą się w Operze Leśnej. Więcej informacji, a także bilety na stronie Sopot Classic.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...