Nowe drzewa za wycinkę przy remoncie

Szpaler dosadzonych drzew przy al. Niepodległości. Widać ulicę, ścieżkę rowerową, słupy latarni.
Nasadzenia szpalerowe w ciągu al. Niepodległości. (kwiecień 2020 r.). Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Zarząd Dróg i Zieleni posadzi w Sopocie kilkadziesiąt drzew. Zastapią te, które z konieczności zostaną usunięte podczas prowadzonego remontu skrzyżowań alei Niepodległości, Malczewskiego i Wejherowskiej.

W ramach trwającej przebudowy Al. Niepodległości, ul. Malczewskiego i ul. Wejherowski przeprowadzone zostaną wycinki drzew na ul. Malczewskiego (konieczność poszerzenia wlotu na skrzyżowanie) i na ul. Wejherowskiej (przebudowa muru oporowego, gdzie przebiegać będzie bezpieczna ścieżka rowerowa). Wycinki są konieczne ze względów bezpieczeństwa. Na Malczewskiego wycięte zostaną 2 drzewa, na Wejherowskiej 6.

By zrekompensować wycinkę drzew pod tę inwestycję, sopocki Zarząd Dróg i Zielni nasadzi zamiennie 28 drzew. Będą to 3 kasztanowce i 25 lip oraz krzewy, byliny i trawy w pasach zieleni.

Powierzchnia Sopotu to blisko 17 km², z czego tylko 39% to tereny zurbanizowane. Bogactwem miasta są tereny zielone m.in. lasy, parki, które stanowią niespełna 60% powierzchni miasta. Powierzchnia terenów zielonych była jednym z czynników decydujących o nadaniu miastu w 1999 r. statusu uzdrowiska.

Służby odpowiedzialne za miejską zieleń wciąż dbają o poprawę estetyki terenów zielonych w mieście. Ma to znaczenie przede wszystkim przyrodnicze – znacząco wpływa na mikroklimat miejski, ale również pozytywnie oddziałuje na przestrzeń i jakość życia w mieście, poprzez zmniejszenie hałasu komunikacyjnego i zanieczyszczeń. Więcej drzew to więcej czystego powietrza. Sopocki Zarząd Dróg i Zielni tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy dokonał m.in. nasadzeń szpalerowych wzdłuż alei Niepodległości. Posadzono 85 drzew na kolejnych, 4 odcinkach. Drzewa zostały opalikowane i wyposażone w systemy do nawadniania i napowietrzania. Ponadto wysypano żwir i wyłożono geowłókninę, a na zimę posadzone drzewa zabezpieczono siatką cieniującą.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...