Murale na drodze do Opery Leśnej

Czarno-biały obraz-mural namalowany na kostce brukowej drogi prowadzącej do Opery Leśnej w Sopocie. Przedstawia Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Klenczona.
Jeden z murali na drodze do Opery Leśnej. Fot. Karol Makurat | Tarakum Photography

Na drodze prowadzącej do Opery Leśnej pojawiły się murale prezentujące postacie, które rozsławiły Sopot i sopocki leśny amfiteatr na całym świecie. To polscy artyści, którzy dzięki swojej twórczości, obecności i występom budowali historię tego magicznego miejsca.

Oficjalnie odsłonięcie odbyło się w czwartek, 23 lipca. Przewodnikiem w czasie spaceru drogą do Opery był Artur Orzech, dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny. Spotkanie było okazją do wspomnień legendarnych występów i artystów, którzy rozsławili sopocką Operę Leśną. 

Murale Stars’N’Roll to 20 czarno-białych, poziomych prac przedstawiających postacie znanych polskich artystów. Autorką malowideł jest Julia Tymańska, malarka, studentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizacje wspierał Sebastian Choromański, artysta wizualny i absolwent ASP w Gdańsku. Projekt został zrealizowany w ramach działań Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej, prowadzonej przez prof. Roberta Florczaka oraz dr. Roberta Sochackiego.

Artystka w porozumieniu z Bałtycką Agencją Artystyczną BART dokonała wyboru uwiecznionych na muralach postaci. Zobaczymy: Irenę Dziedzic i Lucjana Kydryńskiego, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszkę Osiecką, Jeremiego Przyborę, Korę Jackowską, Stana Borysa, Annę Jantar, Jerzego Gruzę, Annę German, Krzysztofa Komedę, Irenę Santor, Czesława Niemena, Irenę Jarocką, Grzegorza Ciechowskiego, Ewę Demarczyk, Władysława Szpilmana, Franciszka Walickiego, Marylę Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego oraz Krzysztofa Klenczona i Seweryna Krajewskiego. Inspiracją artystyczna przy projektowaniu cyklu murali były między innymi zdjęcia wykonane przez fotografów agencji Kosycarz Foto Press, od lat związanej z Operą Leśną. 

Julia Tymańska, ur. w 1997 r. w Gdańsku. Od 2016 r. studentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała również nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora. W 2019 roku odbyła miesięczną rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, którą zwieńczyła wystawa Inkubator AIR: „Under Construction”. Jej malarstwo można było zobaczyć na wystawach indywidualnych „Rzeczy, które robię a nie powinnam” w Gdańskim Archipelagu Kultury Plama, „Prezentacje Młodych” w Sfinks700 oraz na licznych wystawach zbiorowych. Prezentowała także prace w przestrzeni publicznej, m.in. na wystawie 10 instalacji z okazji 10-lecia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...