Skontrolują parkowanie w Sopocie

Strażnik miejski stoi przy samochodzie po założeniu blokady na koło. Obok strażnik miejsc parkingowych w czarnek koszulce.
Fot. materiały UMS

Od najbliższego weekendu (25-26 lipca), prawidłowość parkowania na sopockich ulicach sprawdzać będą wspólne patrole Straży Miejsc Parkingowych sopockiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Straży Miejskiej.

Połączone patrole w godzinach weekendowego szczytu drogowego, czyli w godz. 10.00 – 18.00, skontrolują dzikie parkingi, zatłoczone uliczki i alejki nadmorskie. Dzięki połączeniu obu formacji, w weekend dysponować będziemy dwiema ekipami, które zajmować się będą wyłącznie sprawdzaniem poprawności parkowania aut w kurorcie.

Niewłaściwie parkujące auta są zmorą popularnych miast i kurortów, w tym również Sopotu. Na wnioski mieszkańców poszerzane są strefy płatnego parkowania, ale z uwagi na złe regulacje prawne, które nie dały takim miastom jak Sopot prawa wprowadzenia opłat za parkowanie w weekendy, nasze miasto jest szczególnie zatłoczone właśnie w wolne dni i święta. Szczególnie latem. Tylko opłaty za parkowanie wymuszają rotację aut.

Miasto od kilku lat organizuje parking buforowy przy hali ERGO ARENA, można tam zostawić za darmo auto, a pieszo lub elektrycznym pojazdem dojechać do centrum Sopotu. Na turystów i gości czeka tam blisko 700 miejsc postojowych, a przejazd elektrycznym meleksem dla dzieci jest bezpłatny.  

Jak pokazują statystyki z minionego weekendu (17-19.07), funkcjonariusze Straży Miejskiej:

  • założyli 98 blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych aut,
  • nałożyli mandaty na kwotę 10 050 zł,
  • wydali dyspozycje odholowania 2 aut. 

Kiedy auto może być odholowane?

Służby miejskie odholują samochód m.in. w sytuacjach:

- gdy samochód jest zaparkowany w odpowiednim miejscu, ale utrudnia akcję ratunkową np. interwencję straży pożarnej albo przejazd karetki. W tym przypadku samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie zostanie obciążony kosztami odholowania.

- gdy samochód został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. Auto zostanie w takim przypadku odholowane nawet jeżeli zostało zaparkowane w sposób, który nie powoduje zagrożenia;

- gdy samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W takim przypadku, pojazd zostanie odholowany także w przypadku, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką ostrzegającą o możliwości odholowania pojazdu.

- gdy samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez stosownej karty parkingowej;

- gdy stan samochodu zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku;

- gdy właściciel samochodu nie ma potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem Unii Europejskiej, EFTA ani w Szwajcarii;

- gdy samochód przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk osi. 

Kiedy Straż Miejska może założyć blokadę na koła:

Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...