Sopoccy policjanci udaremnili oszustwo

Dwóch ludzi odwróconych tyłem. Jeden w czarnej kamizelce z napisem Policja trzyma drugiego. Ten drugi ma ręce z tyłu skute kajdankami
Fot. materiały KWP Gdańsk

Sopoccy kryminalni podczas zorganizowanej zasadzki zatrzymali dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Wcześniej w wyniku pracy operacyjnej uzyskali informację, że oszuści próbują wyłudzić od mieszkanki Sopotu 400 tys. zł. Dwaj mieszkańcy Warszawy w wieku 17 i 24 lat usłyszeli już zarzuty usiłowania oszustwa i decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa.

Wszystko zaczęło się w minionym tygodniu, kiedy to do 81-latki zatelefonował mężczyzna podający się za policjanta. Przekonywał on seniorkę, że zatrzymano oszustów z fałszywymi dowodami osobistymi, wśród których są także jej dane osobowe i zagrożone są jej pieniądze w banku. Dodał, że rozpracowuje tę grupę i prosił o pomoc w sprawie. Ta pomoc miała polegać na likwidacji lokaty z banku i wypłaty pieniędzy, a następnie przekazaniu gotówki policjantom. Jak wyjaśniał swojej rozmówczyni, dzięki temu policjanci będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby.

Sopoccy kryminalni w wyniku prowadzonych działań uzyskali informację, że oszuści nawiązali kontakt z 81-letnią mieszkanką Sopotu i próbują wyłudzić od niej wszystkie oszczędności. Jak ustalili, zarówno „policjant” jak i „prokuratorka”  przez kilka dni kontaktowali się z 81-latką i instruowali ją, co ma robić. W ten sposób próbowali od niej wyłudzić 400 tys. zł. Policjanci operacyjni nie pozwolili pozbawić seniorki zgromadzonych oszczędności i w miniony piątek (25.07.2020 r.), podczas zorganizowanej w Sopocie zasadzki, zatrzymali dwóch młodych mieszkańców Warszawy, którzy odebrali od seniorki specjalnie przygotowaną przez placówkę bankową torbę z papierkami imitującymi pieniądze. Zaraz po zatrzymaniu 17-latek i 24-latek zostali doprowadzeni do sopockiej komendy, a następnie osadzono ich w policyjnym areszcie.

W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze zgromadzili materiał dowodowy, który przekazali prokuraturze. Policjanci doprowadzili do prokuratury również zatrzymanych warszawiaków. Prokurator przedstawił dwóm podejrzanym zarzut usiłowania wyłudzenia od seniorki 400 tys. zł. Następnie sprawcy trafili przed oblicze sędziego. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec 17-latka i 24-latka z Warszawy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa.

Usiłowanie wyłudzenia pieniędzy o znacznej wartości to przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...