Sopockie Spotkania Kobiet – nowy cykl rozmów i spotkań

Grafika informująca o sopockich spotkaniach kobiet

Już w najbliższy wtorek , tj. 4.08 o godzinie 17.00 w LASACH, niezwykłej przestrzeni Opery Leśnej odbędzie się inauguracja nowego, cyklicznego wydarzenia pod nazwą Sopockie Spotkania Kobiet, w ramach którego rozmawiać będziemy o sprawach z różnych dziedzin naszego życia. Zawsze – z perspektywy kobiet.

-  Cały czas mnie zastanawia a czasem wręcz bulwersuje, że w XXI wieku ciągle tak mało słyszalny jest głos kobiet w debacie publicznej - mówi Magdalena Czarzyńska – Jachim, wiceprezydentka Sopotu i pomysłodawczyni cyklu. –  A jest on szczególnie ważny teraz kiedy nasz kraj jest tak bardzo podzielony. Kobiety potrafią ze sobą rozmawiać, potrafią szukać rzeczy które łączą a nie dzielą, potrafią wspólnie działać w ważnych dla nich sprawach.

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie aktualnej sytuacji dotyczącej konwencji antyprzemocowej.

 - Jako społeczeństwo mamy wręcz obowiązek szukania i wdrażania coraz skuteczniejszych  form pomocy i ochrony osób doświadczających przemocy – podkreśla Magdalena Czarzyńska-Jachim. -  Mamy na tym polu bardzo dużo do zrobienia. Dlatego niezrozumiałe dla mnie jest kwestionowanie konwencji, która jest jednym z bardzo istotnych elementów całego systemu pomocy. 

W dyskusji udział wezmą: Renata Durda, kierowniczka „Niebieskiej Linii” IPZ, Monika Sokołowska, mecenaska specjalizująca się w prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym, Katarzyna Włodkowska, reporterka Gazety Wyborczej. W roli moderatorki – Magdalena Czarzyńska – Jachim.  

Po panelu eksperckim będzie czas na swobodne rozmowy, wymianę myśli i poglądów w niezwykłej i zielonej przestrzeni LASÓW.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zachęcamy także do śledzenia wydarzenia na FB

Relacja z wydarzenia na profilu FB Wiceprezydent Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim.

Więcej informacji o uczestniczkach dyskusji:

  • Renata Durda - kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytut Psychologii Zdrowia PTP, certyfikowana superwizorka i specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, redaktorka naczelna dwumiesięcznika "Niebieska Linia", autorka wielu publikacji z zakresu tworzenia interdyscyplinarnych rozwiązań na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy w rodzinie, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka w latach 2010-2018.

  • Monika Sokołowska - Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, adwokatka Izby Lubelskiej, wpisana na listę w 2011 roku, Prowadzi własną kancelarię adwokacką. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, opiekuńczym i karnym.
    Od 2016 roku Sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Lublinie Przewodnicząca Komisji ds. Integracji Samorządowej ”Kolektyw Koleżeński” przy ORA Lublin, Członkini Zespołu ds. Kobiet przy NRA, Członkini Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy zdobyła pierwsze wyróżnienie w konkursie Kobieta Adwokatury 2018 roku. Współautorka monografii „Przeciwko Goliatowi. Poradnik dla kobiet doświadczających przemocy”, uzyskała certyfikat Rady Europy HELP w zakresie „Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa”, autorka i współautorka artykułów dotyczących praw człowieka, m. in. do pisma Niebieska Linia, a także artykułów i relacji z zakresu historii Adwokatury Lubelskiej, z wyszczególnieniem dziejów adwokatek Izby Lubelskiej. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W 2005 roku uzyskała uprawnienia mediatora sądowego, współpracowała między innymi z takimi organizacjami jak Fundacja Academia Iuris oferująca pomoc prawną osobom ubogim, czy Stowarzyszenie Ochrony i Pomocy Rodzinie Alkoholowej „SOPRA” w Lublinie. Pomysłodawczyni i realizatorka inicjatyw samorządowych, w tym edukacyjnych i społecznych, Współautorka scenariuszy do filmów w reż. Bartosza Staszewskiego pt. „Niezależna. O Adwokaturze Lubelskiej” oraz „Wolność i niezależność. Stulecie kobiet w Adwokaturze Lubelskiej”.
  • Katarzyna Włodkowska - debiutowała w 2003 roku w pomorskim „Dzienniku Bałtyckim”, dwa lata później związała się z „Gazetą Wyborczą”. Przez ten czas pracowała jako reporterka newsowa, śledcza oraz korespondentka sądowa. Autorka blisko trzech tysięcy publikacji: informacji, wywiadów, reportaży.
    Za reportaż „Dom zły” z czerwca 2017, w którym opisała „polskiego Fritzla”, została nominowana do wszystkich najważniejszych konkursów dziennikarskich i zdobyła prestiżową nagrodę Grand Press 2017 w kategorii „Reportaż prasowy”. Wyróżnienie to nie zakończyło dziennikarskiej pracy nad sprawą. Dziewięć miesięcy później ujawniła kim byli pozostali gwałciciele Ewy. Wkrótce wszyscy trzej trafili do aresztu. Na początku lipca 2020 zakończył się ich proces – zostali skazani na bezwzględne więzienie.
    W kwietniu 2018 została nagrodzona za cykl tekstów o przemocy wobec kobiet. Osiem miesięcy później, jako jedyna, przeprowadziła wywiad z matką zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dziennikarka „Dużego Formatu”, tygodnika reporterów „Gazety Wyborczej”. Koncentruje się na tematyce karnej i społecznej.
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...