Spektakl o życiu Ginczanki w Muzeum Sopotu

Aktorka siedzi na scenie. Widoczne krzesło, walizka i rakieta do tenisa.
Fragment przedstawienia "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" zrealizowanego w Teatrze na Plaży. Fot. Jurek Bartkowski

Przedstawienie Teatru na Plaży pt. „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” będzie można zobaczyć w ogrodzie Muzeum Sopotu. Zapraszamy w środę, 12 sierpnia, o godzinie 20.30.

Spektakl przybliża historię życia Zuzanny Ginczanki, urodzonej w Kijowie polskiej poetki pochodzenia żydowskiego. Tekst napisał Piotr Rowicki, reżyseruje Anna Gryszkówna. Historię Zuzanny Ginczanki opowiada na scenie aktorka Agnieszka Przepiórska-Frankiewicz.

Była utalentowana i podziwiana. O Zuzannie Ginczance (właść. Sara Polina Gincburg) mówiono „Tuwim w spódnicy”. „Gwiazda Syjonu”, „Królowa Złego Wyglądu”. „Murzynka z Równego”. „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Urodziła się w rodzinie zasymilowanych rosyjskich Żydów, którzy osiedlili się w Polsce po wybuchu Rewolucji Październikowej. Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc. Nawet wtedy, gdy w czasie studiów pedagogicznych w Warszawie, jako studentka musiała się poddać hańbiącemu gettu ławkowemu.

Namówiona przez Juliana Tuwima wzięła udział w konkursie poetyckim „Wiadomości Literackich” i zdobyła w nim wyróżnienie. Publikowała w „Szpilkach” i „Wiadomościach Literackich”, należała do kręgu „Skamandrytów”. Aktywnie uczestniczyła w życiu literackim i towarzyskim, przyjaźniła się m.in. z Julianem Tuwimem i Witoldem Gombrowiczem. W 1936 wydała swój jedyny tomik poezji „O centaurach”. W czasie okupacji mieszkała we Lwowie, później ukrywała się w Krakowie. Jesienią 1944 aresztowało ją gestapo. Została rozstrzelana na dziedzińcu więzienia przy Montelupich, zaledwie kilka tygodni przed wejściem do Krakowa Armii Czerwonej.

Spektakl „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w reżyserii Anny Gryszkówny, realizowany był w koprodukcji z Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa. Sopocka premiera odbyła się w dniach 8-9 lutego 2020.

W spektaklu wykorzystano zdjęcia Zuzanny Ginczanki dzięki uprzejmości Muzem Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz fragment filmu z Ginczanką z Adrii (1936 rok) dzięki uprzejmości: United States Holocaust Memorial Museum, gift of Julien Bryan Archive.

Bilety: 35 ulgowy, 40 z normalna. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Regulaminem spektakli plenerowych można przeczytać na stronie Teatr na Plaży.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...