„Jestem i nie ma mnie”. Wystawa Małgorzaty Komorowskiej

Zabytkowy dworek w Sopocie. Białe ściany, czerwona dachówka. Na pierwszym planie czarne leżaki ustawione na piasku.
Dworek Sierakowskich. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza w sierpniu na wystawę prac krakowskiej malarki Małgorzaty Komorowskiej. Inspiracją do powstania cyklu „Jestem i nie ma mnie”, prezentowanego w Dworku Sierakowskich, były wiersze Sławiny Kwidzyńskiej.

Jak mówi autorka „obrazy będące połączeniem zdjęć i formy malarskiej są próbą oddania emocji zawartych w wierszach. Tęsknota, strata, uczucie pustki i szczególnej alienacji oraz wewnętrznej niespójności, specyficznego rozedrgania, znalazły wyraz w formie kolaży, oddających przez swoją zamierzoną nutę dezintegracji, esencję zranionej kobiecej egzystencji”.

Wernisaż z udziałem Małgorzaty Komorowskiej odbył się 12 sierpnia, a wystawę pt. „Jestem i nie ma mnie” można oglądać do 6 września, codziennie w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Małgorzata Komorowska zajmuje się malarstwem i scenografią. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała także na Wydziale Teatru Uniwersytetu Illinois w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat związana jest z Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Od lat dziewięćdziesiątych współtworzyła programowo i organizacyjnie Katedrę Scenografii, a od roku 2014 pełni funkcję kierownika tej katedry. W latach 2006 do 2016 była kuratorem Galerii Scenografii. Debiutowała w zawodzie scenografa w latach osiemdziesiątych, zaczynając od pracy w filmie jako kostiumograf. Po studiach w Stanach Zjednoczonych pracowała już głównie jako scenograf teatralny. Zrealizowała w Polsce i za granicą kilkadziesiąt spektakli i przedstawień performatywnych. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się głównie malarstwem i tworzeniem instalacji. W ostatnich latach indywidualne wystawy jej malarstwa odbyły się w Zakopanem, Krakowie i Katowicach. Ostatnia będąca powrotem do instalacji parateatralnych miała miejsce w Galerii Sceny Plastycznej KUL w ramach II Festiwalu Scenografii i Kostiumu w Lublinie w roku 2018.

Więcej informacji na stronie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Wydarzenie jest również dostępne na prodilu facebookowym Towarzystwo Przyjaciół Sopotu - Dworek Sierakowskich.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...